Přímo u velvyslanectví Spojených států v turecké metropoli Ankara explodovala nálož. Podle guvernéra Ankary při explozi zahynuli dva lidé: údajný sebevražedný útočník a turecký člen ochranky. Nejméně dva další lidé údajně utrpěli zranění. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podle ministerstva vnitra v Ankaře byl útočníkem patrně turecký občan.
Ministr vnitra Muammer Guler novinářům řekl, že útočník byl zřejmě spojen s jednou z tureckých militantních levicových skupin. Odmítl však informaci upřesnit. Podle policejního zdroje agentury AP jde zřejmě o člena ilegální Revoluční strany pro lidové osvobození (DHKP-C). Tato militantní marxisticko-leninská organizace vznikla v roce 1993 a později byla zakázána.
Zpravodajové stanice CNN uvádějí, že svědci viděli procházet útočníka branou.
"Jsou zde dva mrtví, sebevražedný útočník a turecký člen ochranky," řekl podle AFP novinářům ankarský guvernér Aláddin Jüksel. Zranění podle něj utrpěla žena, která šla na velvyslanectví kvůli žádosti o vízum.
Agentura AFP píše, že exploze nastala před postranním vstupem na velvyslanectví. Podle novináře AP nálož zřejmě vybuchla v prostoru bezpečnostní kontroly u vstupu na ambasádu.
Turecká televize NTV uvedla, že oběťmi jsou dva členové ochranky.
Z místa exploze stoupal dým a trosky po výbuchu zasypaly ulici, píše agentura Reuters. Policie oblast uzavřela a na místo byly vyslány desítky sanitních a hasičských vozů.
Američany, kteří se nacházejí v Turecku, americký konzulát v Istanbulu varoval před návštěvami amerických misí v této zemi, dokud nedostanou další pokyny. Ministerstvo zahraničí USA, jehož mluvčí dnešní explozi označila za teroristický čin, zároveň doporučilo americkým občanům, aby byli v Turecku maximálně obezřetní a aby se vyhýbali místům, kde se odehrávají nepokoje, demonstrace či jiná velká shromáždění.
Americké velvyslanectví v Ankaře se nachází v oblasti, kde mají svá diplomatická zastoupení další země včetně Německa nebo Francie. Také britský generální konzulát v Istanbulu označil explozi za teroristický útok a vybídl britské podnikatele a obchodníky k obezřetnosti.
V Turecku se v posledních letech odehrálo několik útoků, které měly na svědomí různé skupiny, od islámských nebo levicových radikálů po kurdské separatisty. Loni Turecko kvůli pokračujícím přeshraničním incidentům ze sousední Sýrie, zmítané občanskou válkou, požádalo Severoatlantickou alianci o rozmístění baterie protiraketového systému Patriot u hranic s touto zemí.
Na záběry natočené krátce po výbuchu se můžete podívat zde:
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist