Tři týdny cílených leteckých úderů francouzských sil proti islamistům na severu Mali způsobily radikálům těžké ztráty. Prohlásil to francouzský ministr obrany Jean Yves Le Drian.

Skupiny islamistických bojovníků jsou podle něj nyní rozprášeny a do bojových operací v Mali by se nyní měly více zapojit africké síly.

Francouzské jednotky v současnosti ovládají letiště v Kidalu, které je posledním městem na severu Mali v rukou islamistů.

Le Drian ve čtvrtek podle agentury AFP prohlásil, že od začátku francouzské intervence v Mali před třemi týdny "džihádisté utrpěli těžké ztráty". Někteří se prý z "válečného dobrodružství" vrátili domů. Jiní se stáhli do pohoří Adrar des Iforas východně od Kidalu, citovala Le Driana stanice BBC.

Skutečnost, že skupiny islámských povstalců se rozptýlily, ale neznamená, že boje skončily, řekl dále ministr. Odpovědnost za ozbrojenou misi by nyní měly od francouzských jednotek postupně přebírat africké síly.

V horách na severovýchodě Mali se podle Paříže pravděpodobně nachází také sedm francouzských rukojmích, které v posledních dvou letech unesli islamisté v Nigeru a v Mali. Francouzské letectvo v regionu v posledních dnech provádělo nálety.

V Mali ve čtvrtek podle armádních zdrojů zahynuli nejméně čtyři maliští vojáci, jejichž vozidlo v oblasti jihozápadně od Gaa najelo na minu. Francie od začátku leteckých úderů 11. ledna přišla o jednoho vojáka a vrtulník. Odhady obětí na straně islamistů nejsou.

V Kidalu Francouzi drží letiště a jejich maliští spojenci se nacházejí v oblasti jižně od této lokality. Kidal je jediné město na severu Mali, kde většinu obyvatel tvoří etničtí Tuaregové.

Partyzánský boj

Separatistické tuarežské Národní hnutí pro osvobození Azavadu, jehož bojovníci prý do města vstoupili dříve než Francouzi, návrat maliských sil do města odmítá a viní je ze zločinů proti civilnímu obyvatelstvu.

Francouzi by měli bojové operace postupně přesunout na mezinárodní africké síly AFISMA s mandátem OSN. Ty by měly zajistit bezpečnost měst na severu a pronásledovat islamisty do hor na severovýchodě země u prostupné hranice s Alžírskem. Vojenští experti se obávají, že islamisté budou chtít v konfliktu pokračovat partyzánským způsobem boje.