Soud v Nizozemsku zamítl žaloby Afričanů na společnost Royal Dutch Shell, která podle nich zavinila znečištění ropou na západě Afriky. Podle soudců mohli za úniky ropy sabotéři. Dceřiná firma Shellu ale v jednom případě neudělala dost pro to, aby sabotážím zabránila, a soud jí nařídil zaplatit odškodné. Jeho výše by měla být stanovena na příštím zasedání.

Žalobu na britsko-nizozemskou společnost podali čtyři nigerijští farmáři a Milieudefensie, nizozemská odnož organizace ochránců přírody Friends of the Earth. Nigerijci tvrdili, že společnost Shell nese odpovědnost za úniky ropy z ropovodů, k nimž došlo v letech 2004 a 2005 v několika oblastech v deltě Nigeru u Guinejského zálivu. Společnost podle nich znečištění neodstranila a ropa zamořila zemědělskou půdu a rybníky.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se