Incident na plošině Deepwater Horizon si v roce 2010 vyžádal životy 11 lidí a do vod Mexického zálivu po něm uniklo kolem 800 milionů litrů ropy. Teď má firma BP podezření, že z poškozeného vrtu může stále unikat ropa do oceánu, informuje americká televize CBS News.

Již v září se zhruba 80 kilometrů od pobřeží státu Louisiana objevila nová ropná skvrna. Rozbory ukázaly, že pochází z poškozeného vrtu Macondo pod plošinou Deepwater Horizon, který BP několik měsíců po havárii utěsnila. BP později na konci října ve vrtu utěsnila skuliny, ze kterých ropa unikala. Nyní se ale na mořské hladině objevily nové skvrny.

Massachusettský kongresman Ed Markey poté vyslovil podezření, že z vrtu může stále unikat velké množství ropy. Zároveň kritizoval ropnou společnost, která podle něj nepředává americkým zákonodárcům vyžádané videozáznamy a další údaje o vrtu. Podle něj se tak opakuje situace z roku 2010.

Markey uvedl, že už dva měsíce chce po BP aktuální videonahrávky poškozeného vrtu, ale i informace o tom, kolik ropy se může nacházet pod pokryvem, jímž firma vrt utěsnila. Dosud se jich nedočkal. "V roce 2010 jsem uvedl, že BP buď lže, nebo je nekompetentní. Ukazuje se, že platí obě varianty," uvedl kongresman. "Jde o stejné místo činu a americká veřejnost má nárok na tytéž informace, o nichž BP lhala v roce 2010, abychom mohli porozumět celkovému rozsahu dalších škod pro životní prostředí," dodal.

BP stejně jako americká pobřežní stráž odmítla stanici CBS News vyjádření na kameru. Vydala pouze prohlášení, v němž uvedla, že vrt Macondo je zabezpečený. Společnost také uvedla, že pokud to bude na základě měření z tohoto týdne potřeba, je připravená podniknout další kroky.

BP za ekologickou katastrofu způsobenou výbuchem na plošině Deepwater Horizon zaplatí americké vládě rekordní pokutu 4,5 miliardy dolarů (asi 90 miliard Kč). Dohodla se na tom nedávno s americkou vládou výměnou za to, že nebude čelit jejím žalobám u soudu.

BP se již dohodla na vyrovnání s větším počtem poškozených, kteří žádali proplatit zdravotní újmu a ekonomické škody. Náklady na urovnání těchto sporů dosáhly 7,8 miliardy dolarů. Firma celkem vydala nebo slíbila asi 23 miliard dolarů na vyčištění pobřeží a připraveno má dalších 12 miliard dolarů. Prodejem majetku na to získala asi 35 miliard dolarů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist