Vláda se domnívá, že v rámci operace EU v Mali by Česká republika vybavila a vycvičila prapor maliské armády. Po jednání kabinetu řekl premiér Petr Nečas (ODS).
Česko podle něj nyní intenzivně jedná především s Francií, která se v Mali už nyní vojensky angažuje. Pro podobné vyslání vojenských instruktorů by byl potřeba souhlas vlády i českého parlamentu, připomněl premiér. Česká diplomacie také pošle do Mali další tři miliony korun na humanitární pomoc.
"Zatím je to vše ve stadiu příprav," zdůraznil Nečas. Praha je podle něj připravena diskutovat o zapojení do operace pod vlajkou Evropské unie, pokud bude taková operace spuštěna.
Nyní česká strana uvažuje o tom, že by poskytla zbrojní techniku, především ruční palné zbraně a munici, které jsou k dispozici. "Zřejmě nejrozumnějším řešením by bylo soustředění těchto kapacit. Vybavit například jednotku ve velikosti praporu, tedy několik rot. A současně zabezpečit výcvik," vysvětlil předseda vlády.
Vše se teprve zvažuje, zdůraznil Nečas. Konkrétní materiál by měla ministerstva obrany a zahraničí vypracovat pro příští či přespříští jednání vlády.
Francie, jejíž vojáci pomáhají maliské armádě v bojích s islamistickými milicemi na severu země, posílila svůj kontingent v zemi na 1400 vojáků. Islamisté od loňského jara ovládli sever země a nedávno začali postupovat na jih, k Bamaku. Už za francouzských náletů v pondělí obsadili posádkové město Diabaly v centru země. Francie je připravena vyslat do Mali až 2500 lidí.
Tři miliony na humanitární pomoc
Poskytnutí tří milionů na humanitární pomoc pro Mali už schválil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Pomoc půjde přes mezinárodní výbor Červeného kříže. "Mali je již více než rok sužováno konfliktem, který vedl k útěku statisíců lidí jak v rámci země, tak regionu. Proto také Česká republika v loňském roce vynaložila celkem čtyři miliony na pomoc vnitřně vysídlenému obyvatelstvu na jihu Mali i uprchlíkům v Burkině Faso, Mauritánii a Nigeru," uvedlo ministerstvo zahraničí na svém webu.
Přes náročnou bezpečnostní situaci Červený kříž v postižených oblastech Mali nadále působí a zajišťuje základní humanitární potřeby i humanitární ochranu pro tisíce civilistů. "Proto ČR poskytne schválenou pomoc jeho prostřednictvím," dodalo ministerstvo.
Na cestě do Mali jsou také stovky vojáků z dalších afrických zemí, které mají do bojů zasáhnout v rámci rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Evropská unie se dohodla na vyslání cvičitelů, kteří pomohou zlepšit výkonnost maliské armády.
Vojenská technika v Mali
Vojenská technika v Mali
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist