Téměř 40 minut bylo vystříháno z nového hollywoodského filmu Atlas mraků, aby byl "vhodný" pro čínský trh. Jak napsala agentura AP, z filmu zmizely všechny homosexuální i heterosexuální milostné scény.

Film měl premiéru v Pekingu toto úterý, ale do kin v Číně se dostane až od příštího čtvrtka. Oproti americké verzi dlouhé 172 minut čínští diváci uvidí jen 134 minut - a žádnou z vášnivých scén.

Cenzoři se rozhodli upravit snímek navzdory tomu, že čínští diváci stále častěji jejich práci kritizují mnozí si raději stáhnou z internetu nevystříhané verze filmů.

Snímek Atlas mraků je filmovou adaptací románu Davida Mitchella a vypráví šest žánrově odlišných příběhů, které se odehrávají v různých časech a na různých místech od začátku 19. století až po postapokalytickou budoucnost. Hraje v něm řada hollywoodských hvězd, včetně Toma Hankse, Hugha Granta, Halle Berryové či Susan Sarandonové.

Posledním terčem necitlivých zásahů cenzorů se stala bondovka Skyfall, která měla premiéru v čínských kinech v pondělí. Snímek byl v zemi uveden s tříměsíčním zpožděním a zcela vystřižena byla například scéna, při níž je zastřelen čínský člen ochranky u výtahu v mrakodrapu v Šanghaji.

Chybí rovněž narážky na prostituci v Macau, které je pod čínskou správou. Změn se dočkaly rovněž titulky tak, aby byly skryty narážky na mučení ze strany čínských bezpečnostních sil.

Čína zahraniční filmy pravidelně podrobuje cenzuře, aby odstranila obsah, který považuje za mravně či politicky škodlivý. Nevyhnuly se jí ani snímky jako Muži v černém 3, Mission: Impossible 3 nebo bondovka Casino Royale.

Podívejte se na oficiální trailer k filmu Atlas mraků: