Může se stát někdo jako Karel Schwarzenberg českým prezidentem? Kartel, který dohlíží na posty, prebendy a národní mýty, se mu v tom snaží všemi silami zabránit, napsal k prezidentským volbám v Česku německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Může se stát prezidentem České republiky někdo, kdo má přízvuk? Jehož manželka nemluví česky? Kdo v temných dobách odešel do exilu, zatímco praví Češi u Vltavy hrdinně čelili komunistickému režimu, například v prognostickém ústavu Akademie věd?

Samozřejmě ne, varovali končící český prezident Klaus a jeho žena Livie svůj národ poté, co se jeden podivný kandidát nevysvětlitelným způsobem, totiž proti jejich přání, dostal do druhého kola českých prezidentských voleb, napsal list.

A co udělal tenhle Karel Schwarzenberg, současný ministr zahraničí a někdejší kancléř prezidenta Havla? Potvrdil nejhorší obavy prezidentského páru: sáhl na Beneše a jeho dekrety. To mu "nikdy neodpustím", prohlásil Klaus o kandidátovi, jehož příchodu na Hrad chce za každou cenu zabránit.

Člověk si protírá oči: to se skutečně děje v Praze? Není to spíše na Ukrajině? Boj o to, kdo se stane příští hlavou státu, už nemá nic společného se "sametem", na který byli Češi tak hrdí, podotýká Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Kasta od Klause po Zemana

Přináší s sebou totiž také jedno nebezpečí: pětasedmdesátiletý Schwarzenberg narušuje kruhy politické kasty sahající od Klause po Zemana, která byla zvyklá, že si může mezi sebou v republice dělit posty, vliv a i mnoho dalšího. Už Havel byl v tomto systému, který překonává všechny ideologické protiklady, někým, kdo tam nepatří, někým cizím.

Proti Schwarzenbergovi se ale bojuje také proto, že otřásl národními mýty a články víry, jako třeba tím, že vyhnání sudetských Němců po válce bylo nutné a správné.

Tohle vybočení z řady konsenzu politické elity přineslo "knížeti" další doporučení, aby nebyl volen. Bývalý premiér Fischer, občanský kandidát z prvního kola, kritizoval Schwarzenberga tvrdě za to, že Beneše přirovnal k válečným zločincům a tím poškodil jméno České republiky ve světě.

 

Při zodpovězení otázky, kdo jméno České republiky v souvislosti s těmito prezidentskými volbami nejvíce poškodil, by ale svět podle současné situace mohl dojít i k jinému závěru, dodává deník.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist