Tři čínské vládní lodě v pondělí znovu pronikly do japonských výsostných vod v oblasti sporných ostrovů Senkaku (čínsky Ťiao-jü), které spravuje Japonsko, nárokuje si je ale také Čína. Uvedla to japonská pobřežní hlídka citovaná agenturou AFP.
Podobné vniknutí konstatovali Japonci již v sobotu. Navzdory varování japonských pohraničníků čínská plavidla tehdy proplula kolem ostrovů Senkaku a strávila v oblasti několik hodin. Incident vyvolal oficiální protest japonského ministerstva zahraničí.
Neobydlené sklnaté souostroví je obklopeno vodami bohatými na ryby a zřejmě i na zemní plyn. Oblastí rovněž vedou významné námořní trasy. Konflikt se vystupňoval loni v září, kdy se Japonsko rozhodlo odkoupit tři z pěti největších ostrovů v souostroví od soukromých vlastníků.
Japonsko ostrovy ovládá od roku 1895, kdy je obsadilo s tím, že jde o neobydlené území, jež nikomu nepatří. Čína později vznesla na ostrovy nárok s argumentem, že Tokio je obsadilo po válce s Čínou a mělo by je vrátit.
Čína a Japonsko proti sobě poslaly stíhačky. Japonci kvůli ostrovům hrozí střelbou - čtěte ZDE
Senkaku jsou japonské ostrovy, vzkázal do Číny nový premiér. Napětí sílí - čtěte ZDE
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v pátek ve Washingtonu jednala se svým úřadujícím japonským protějškem Fumio Kišidou. Prohlásila, že USA „nezaujímají žádné stanovisko ohledně svrchovanosti ostrovů, ale uznávají japonskou správu a jsou proti jakékoli akci, která by ji podkopala“.
Čína na toto prohlášení ostře reagovala a označila je za „zradu dosavadní americké neutrality“. Zároveň obvinila USA, že nesou „nepopiratelnou historickou odpovědnost“ za spor Pekingu s Japonskem o ostrovy ve Východočínském moři.
Mluvčí čínské diplomacie Chung Lej vyjádření Clintonové označila za překrucování faktů. „Komentáře americké strany ignorují fakta. Čína je extrémně nespokojená a rezolutně proti tomu protestuje,“ řekl Chung na tiskové konferenci.
„Vyzýváme Spojené státy, aby zaujaly odpovědný postoj ohledně souostroví Ťiao-jü, aby si dávaly pozor na to, co říkají a dělají, a podnikly konkrétní kroky k udržení regionální stability a čínsko-amerických vztahů a zachovaly si důvěru čínského lidu,“ dodal Chung. Podle něj nikdo nemůže změnit skutečnost, že ostrovy patří Číně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist