Postupně se upřesňují informace o počtu rukojmích a osvobozených v plynárenském podniku v jihovýchodním Alžírsku. Stále zde probíhá záchranná operace alžírské armády, informuje Al-Džazíra. Po středečním útoku skupiny Al-Mulasamín napojené na Al-Káidu únosci zadržovali téměř 700 lidí.

Hned při akci zahynuli dva lidé, při čtvrtečním zásahu alžírské armády pak zřejmě přes 30 dalších. V pátek se dle alžírské agentury APS podařilo osvobodit přes 570 alžírských rukojmích a asi stovka z původních více než 130 cizinců. Třicet se jich stále pohřešuje.

Mezi nimi jsou i Američané a mauritánská agentura ANI, která je s únosci v kontaktu, tvrdí, že je chtějí vyměnit za dva teroristy odsouzené a uvězněné v USA. Jde o egyptského slepého šajcha Umara Abdar Rahmána a o Pákistánku Áfíu Siddíkíovou odsouzenou na 86 let vězení.

Britská premiér David Cameron označil situaci v komplexu u alžírského Ajn Amanásu za "proměnlivou a nebezpečnou". Ministerstvo zahraničí v Londýně zároveň uvedlo, že "teroristický incident v Alžírsku nadále pokračuje". Pokračování operace k osvobození rukojmích potvrdil i francouzský premiér Jean-Marc Ayrault.

Americký ministr zahraničí Leon Panetta ujistil, že teroristé, kteří zaútočí na USA a jejich občany, budou odhaleni a nepodaří se jim najít úkryt nikde na světě. "Ať jsou motivy únosců jakékoliv, neexistuje ospravedlnění pro únosy a zabíjení nevinných," řekl Panetta v Londýně, kde je v rámci evropského turné.

"Teroristé musejí vědět, že nenaleznou útočiště ani v Alžírsku ani v severní Africe, prostě nikde," prohlásil Panetta ještě před jednáním s Cameronem.

Zajaté dělníky nyní chtějí únosci vyměnit za dva teroristy odsouzené právě americkou justicí. Umar Abdar Rahmán byl v lednu 1996 v New Yorku odsouzen za teroristické spiknutí proti USA a za přípravu atentátu na někdejšího egyptského prezidenta Husního Mubáraka.

Je zároveň duchovním vůdcem militantní islamistické organizace Islámské seskupení (Gamá al-Islamíja), která je od 2006 součástí světové teroristické sítě Al-Káida. Áfía Siddíkíová získala v USA doktorát v oboru neurologie. V roce 2010 byla v USA odsouzena k 86 letům vězení za útok na americké agenty a vojáky.

Konec intervence v Mali

ANI také oznámila, že velitel únosců Mochtár Belmochtár chce, aby Francie začala vyjednávat o ukončení intervence do Mali.

O počtu a celé akci v plynárenském podniku vycházejí zatím nejednotné informace. Alžírská agentura APS nejnověji oznámila, a že do rukou únoscům padlo přes 600 lidí, z toho více než 130 byli cizinci. Na svobodě je prý už 650 rukojmích, mezi nimi polovina z cizinců. Údaje nelze ověřit vzhledem k odlehlosti místa a také tomu, že v areálu je situace stále nepřehledná a mnoho lidí je zřejmě poschovávaných na nejrůznějších místech.

Alžírská vláda původně ve čtvrtek oznámila, že armádní zásah proti únoscům skončil. S únosci odmítla vyjednávat a ve čtvrtek na komplex zaútočily vrtulníky a speciální síly alžírské armády. Podle únosců si útok vyžádal 50 mrtvých, z toho 35 rukojmích.

Nejmenovaný bezpečnostní zdroj agentury AFP ale označil čísla uváděná únosci za "vyfantazírovaná". Osud řady zahraničních rukojmích zůstává nejasný.

Není pochyb o tom, že alžírská vláda má právo patřičně odpovědět na teroristický akt, napsal v této souvislosti dnešní britský list The Times. "Vládní operace a skutečnost, že další vlády nebyly v této věci konzultovány, jsou ale sporné," soudí.

Hrozba dalších útoků

Skupina islámských radikálů Al-Mulasamín teroristy Mochtára Belmochtára, která za únosem desítek lidí v Alžírsku stojí, oznámila, že plánuje další podobné akce.

Zároveň varovala Alžířany, aby se drželi dál od provozů zahraničních společností působících v zemi. S odvoláním na mluvčího únosců uvedla mauritánská agentura ANI.

Podle alžírského zdroje jsou mezi mrtvými dva Britové, dva Japonci a jeden Francouz. Alžírská agentura APS informovala o 35 zabitých rukojmích a nejméně 15 islamistech. Údaje o obětech z incidentu u Ajn Amanásu se výrazně rozcházejí, podotýká agentura AP.

Poukazuje přitom na skutečnost, že jde o odlehlou, mimořádně obtížně přístupnou lokalitu, kterou obklíčily alžírské bezpečnostní síly. A ty, stejně jako radikálové, mají sklon vyzdvihovat své úspěchy a minimalizovat nezdary, konstatovala AP.

"Velký počet rukojmích byl osvobozen a velký počet teroristů zlikvidován. Litujeme těch několika mrtvých a zraněných," řekl alžírský ministr informací. Jak dodal, teroristé přišli z několika různých zemí s cílem "destabilizovat Alžírsko jeho zatažením do konfliktu v Mali a poškozením jeho energetické infrastruktury".

Japonský premiér Šinzó Abe protestoval proti zásahu, který "ohrozil životy rukojmích". Kvůli alžírskému incidentu Abe zkrátí svou první zahraniční cestu a po setkání s indonéským prezidentem se předčasně vrátí do vlasti, uvedl jeho úřad. Na ministerstvo zahraničí v Tokiu byl také předvolán alžírský velvyslanec.

Na letišti v Ajn Amanásu, asi 40 kilometrů od místa incidentu, přistálo v pátek dopoledne podle agentury Reuters americké letadlo, které má evakuovat Američany.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist