Spojené státy chtějí, aby Británie zůstala v Evropské unii. Obávají se také, že předpokládané referendum o členství v EU by vedlo k tomu, že by se země zahleděla do sebe. V Londýně to ve středu řekl vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí Philip Gordon.

Britský premiér David Cameron by měl tento měsíc vystoupit s dlouho očekávaným projevem, který by měl nastínit jeho záměry, pokud jde o EU. V jeho Konzervativní straně sílí hlasy požadující vypsání referenda o členství země v unii, tedy čtyřicet let po jejím vstupu do společenství.

Cameron chce využít toho, že země eurozóny budou při dalších snahách o udržení eura potřebovat změny v unijních smlouvách. Při té příležitosti plánuje dojednat, aby Británie získala zpět z Bruselu některé pravomoci.

Premiér již dal najevo, že o výsledku těchto změn a novém vztahu vůči EU chce vypsat referendum po příštích volbách v roce 2015. Nicméně řada konzervativních poslanců chce, aby toto referendum bylo přímo o členství v unii.

"Máme rostoucí vztahy s Evropskou unií jako institucí, která má ve světě sílící hlas. Chceme, aby Británie měla v této EU silný hlas. To je v americkém zájmu," uvedl Gordon, který je náměstkem ministryně zahraničí pro evropské a euroasijské záležitosti.

Kriticky důležitá Británie

"Platí, že více než u většiny ostatních členů EU, je hlas Británie v Evropské unii pro Spojené státy zásadní a kriticky důležitý," řekl Gordon. Podle něj by odchod Británie z EU žádným způsobem neposílil "zvláštní vztahy" Londýna se Spojenými státy.

Někteří britští euroskeptici tvrdí, že když se Británie odvrátí od EU, může to kompenzovat těsnějšími vazbami na USA.

Američtí představitelé v poslední době vyslovovali podobná varování v soukromých rozhovorech. Podle listu Financial Times nyní Washington podnikl neobvyklý krok a veřejně hovořil o rizicích odchodu Británie z EU pro její vztahy s Amerikou.

List cituje Jacoba Kirkegaarda z washingtonského Petersonova Institutu pro mezinárodní ekonomiku, podle něhož Gordonovy výroky mají Londýnu "v zásadě sdělit: Budete v tom sami". "Je v tom prvek preventivního kroku, který má zjevně vyvolat vlny," řekl Kirkegaard.

Podle dalšího britského deníku The Independent Gordonova "veřejná prohlášení odrážejí úroveň amerického znepokojení nad sporným referendem o britském členství v unii".

Gordon vyzval Británii a EU, aby se soustředily na velká témata, jako je ekonomický růst a nezaměstnanost. Podle něj "referenda často obrací země do sebe".

"Nemyslím, že by EU navždy opustila interní debaty. Ale domníváme se, že je pro každého nejlepší, když se političtí vůdci mohou soustředit na společné výzvy a nemusejí věnovat čas vnitřnímu chodu (organizace)," uvedl.

Ta důležitá témata

"Každá hodina na summitu strávená debatou o institučním uspořádání znamená o hodinu méně, která mohla být věnovaná společným problémům, jako jsou pracovní místa, růst a mír ve světě," prohlásil Gordon.

Cameron tvrdí, že nechce opustit EU, jejíž ostatní členové jsou největším obchodním partnerem Británie. Nicméně protievropské postoje se šíří v Británii nejen mezi konzervativními poslanci, ale také mezi veřejností. V důsledku toho sílí protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP), která hrozí odebrat voliče konzervativcům.

Před odchodem Británie z EU dnes varovalo Camerona v dopise ve Financial Times i několik čelných britských byznysmenů. Premiérův postoj odmítá například zakladatel společnosti Virgin Group Richard Branson, šéf Londýnské akciové burzy Chris Gibson-Smith, ředitel reklamní agentury WPP Martin Sorrell a sedm dalších podnikatelů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist