Britský premiér David Cameron trvá na nutnosti dosáhnout mnohamiliardových úspor v chystaném dlouhodobém rozpočtu Evropské unie na léta 2014 až 2020. Ve svém pondělním vystoupení v britském parlamentu k nedávnému summitu EU, na němž se sedmadvacítka na rozpočtu zatím nedohodla, dodal, že dohoda je "stále možná".
"Předložená dohoda nebyla dost dobrá, a to je důvod, proč jsme ji my i jiní odmítli," prohlásil Cameron, podle kterého jsou škrty ve výdajích nezbytné, pokud s rozpočtem v hodnotě jednoho bilionu eur má souhlasit i Británie.
O rozdělení stamiliard eur mezi státy unie se bude jednat na dalším summitu někdy na počátku příštího roku.
Unijní prezident Herman Van Rompuy po konzultacích s nejvyšším představiteli jednotlivých států na summitu z konce minulého týdne navrhl rozpočet ve výši kolem 970 miliard eur. To odpovídá 1,01 procentu hrubého domácího důchodu EU a je to o několik desítek miliard méně, než s čím dříve přišla Evropská komise.
Summit o rozpočtu EU: Británie chce seškrtat 70 miliard eur. Vetem hrozí více zemí - čtěte ZDE
Schwarzenberg: Česko může přijít o téměř třetinu peněz z evropských fondů - čtěte ZDE
Země, které do rozpočtu dávají více peněz, než z něj pak dostávají, tedy Británie, Německo, Nizozemsko nebo Švédsko ale požadovaly větší škrty.
Kritické byly ale také země, které dostávají peněz více, tedy například Česko, kterým vadí naopak omezení dotací například prostřednictvím fondu soudržnosti, z něhož se financuje pomoc chudším regionům.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist