Problém s odpadky by v kosmu mohla vyřešit jejich přeměna v radiační štít. Vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) nyní podle portálu Space.com zkoumají, zda by palubní lis mohl vdechnout nový život odpadkům po astronautech.
Kosmický lis je malé zařízení, které z jednodenního smetí vytvoří kachel diskového tvaru o průměru zhruba 20 centimetrů. Tyto kachle je pak možné využít jako radiační ochranu.
Podle mikrobioložky v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě Mary Hummerickové, která na projektu pracuje, je možné výsledný produkt použít jako radiační štít, neboť obsahuje značný podíl plastů.
V prostoru nad nízkou oběžnou dráhou astronauti čelí nebezpečnému kosmickému záření, které může zvýšit nebezpečí chorob, jako jsou rakovina nebo neurologická poškození. Čím déle lidé v kosmu pobývají, tím jsou vystaveni většímu nebezpečí.
Nebezpečí vesmírného smetí: Skoro každý den na Zemi spadne nějaký úlomek - čtěte ZDE
Konec světa nepřišel. NASA zveřejnila video o přežití s týdenním předstihem - čtěte ZDE
Právě záření považuje NASA za jeden z vážných problémů chystané pilotované mise na asteroid blízký Zemi do roku 2025, případně zvažovaného letu na Mars s lidskou posádkou po roce 2030.
Astronauti stráví při cestě na rudou planetu v kosmu přinejmenším dva roky. Dlaždice z odpadu by tak mohly posílit radiační štíty v oddílech pro spaní nebo ve speciální lodní sekci určené jako úkryt před následky solárních bouří.
Při recyklaci lisovací zařízení odpad po dobu více než tří hodin zahřívá až na zhruba 180 stupňů Celsia, čímž nastane tavení. Během celého procesu se původní velikost odpadu zmenší nejméně desetkrát. Z recyklátu je vytlačena voda, která může být dále využita.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist