Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou komunitní síť, začala testovat volání zdarma přes internetový protokol (VoIP). Týkat se bude jen uživatelů Facebooku, kteří tak budou moci telefonovat jiným uživatelům sítě. Napsal to britský list Daily Mail. Služba se zatím zkouší v Kanadě.

Možnost volat zdarma je součástí nové aplikace Messenger a zatím je dostupná pouze majitelům přístrojů iPhone od americké společnosti Apple. Analytici se však domnívají, že testováním nové funkce se Facebook snaží ovlivnit trh mobilní komunikace a pevně se na něm usadit.

Facebook s novou funkcí přichází v době, kdy jeho aplikace Messenger začala uživatelům v celém světě nabízet možnost nahrávat a odesílat hlasové zprávy přátelům. Funguje to podobně jako při nahrávání a odesílání videí v aplikaci Poke.

Dopisovatel respektovaného serveru TechCrunch Josh Constine si myslí, že nová funkce volání zdarma si najde širokou škálu využití. Od posílání zpráv během řízení auta, až po nahrávání a odesílání zvuku mořských vln na pláži během dovolené. Constine čeká, že aplikace se později rozšíří také o funkci zasílání videí.