Ještě před pár týdny se Gérard Depardieu chtěl stěhovat za hranice své rodné Francie. Jen pár kilometrů za hranicemi si v belgickém městečku dokonce koupil dům a prohlašoval, že se tam usadí. Teď je ale všechno jinak.

Vladimir Putin ve čtvrtek udělil herci ruské občanství. A i když někteří Rusové jeho krok kritizují, sám Depardieu reagoval s nadšením. Slíbil také, že se naučí rusky.

"Obdivuji vaši zemi, Rusko, její lidi, její dějiny, její spisovatele. Rád tu dělám filmy, rád natáčím s vašimi herci, jako je Vladimir Maškov. Obdivuji vaši kulturu a inteligenci," napsal Depardieu v dopise adresovaném ruským novinářům, který zveřejnila televize Pervyj kanal.

"V Rusku se žije dobře. Ne za každou cenu v Moskvě, která je pro mě příliš velkým velkoměstem. Dávám přednost venkovu a znám v Rusku krásná místa. (...) Na kraji březových lesů se cítím dobře," dodal herec, který už dříve prohlašoval, že je "opravdový Evropan" a "občan světa".

Mluvčí Vladimira Putina prozradil, že Depardieu o ruský pas požádal prostřednictvím velvyslanectví, a to poměrně nedávno. Udělení občanství mluvčí odůvodňoval zásluhami o ruskou kulturu.

Zahrál si i Rasputina

"Depardieu hrál v řadě velkých filmů i skvěle zahrál Rasputina - tento film se u nás ještě nepromítá, ale je to velice odvážné a nové pojetí role," uvedl Dmitrij Peskov.

Francie svým občanům dvojí státní občanství povoluje, takže získání občanství jiné země neznamená automatický zánik francouzského občanství. Naopak. Vzdát se francouzského občanství může Francouz až poté, co získal jiné státní občanství, protože podle francouzského zákona nelze někoho nechat bez státního občanství.

Putin už ke konci prosince řekl, že pokud si herec opravdu přeje ruský pas, může s ním počítat. Sám herec, který se staví proti zavedení "milionářské daně", výčitky veřejnosti, že mu chybí vlastenectví a solidarita, odmítá. Za posledních 45 let prý na daních zaplatil 145 milionů eur (asi 3,7 miliardy korun).

Rozhodnutí odejít nezměnil ani poté, co se proti 75procentní dani vztahující se na osoby, které vydělávají ročně přes milion eur, postavila ústavní rada plnící roli Ústavního soudu.

Ruský ráj pro bohaté

V Belgii, kde se chtěl původně usadit, platí v dané příjmové kategorii daň padesátiprocentní. V Rusku je daň z příjmů podstatně nižší a platí pro všechny - 13 procent. Putin ale plánuje zavést daň z přepychu, která by se vztahovala na nákup luxusních nemovitostí nebo vozů.

Depardieu je v Rusku hodně populární, předsedá porotám na filmových festivalech a často se objevuje v reklamách. Velkým obdivovatelem čtyřiašedesátiletého herce je i prezident Čečenské republiky Ramzan Kadyrov, který prý jeho práci obdivuje a herce samotného považuje ho za "muže s velkým M".

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin předpovídá, že teď nastane příliv zahraničních boháčů do Ruska. Ne všichni Rusové jsou ale z příchodu Depardieua nadšení. "Z čeho se radovat? Že bude platit daně do ruské pokladny? To přece neznamená, že je ruský vlastenec," prohlásil režisér Vladimir Meňšov, v jehož filmu Závist bohů si Depardieu zahrál.

Režisér Stanislav Govoruchin, který loni vedl Putinův volební štáb, se vyjádřil ještě drsněji: "Přibyl další opilec. Nesnáším poklonkování cizincům. Je to skandál!"

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist