Egyptský prezident Muhammad Mursí v sobotu v noci zrušil sporný dekret, kterým si nedávno rozšířil pravomoci. Podle agentury AFP to prohlásil islamistický politik, který se zúčastnil dnešního "národního dialogu" mezi hlavou státu a částí opozice v Egyptě. Mursí zároveň podle agentury Reuters vydal nový ústavní výnos.

Potvrdil také termín referenda o nové egyptské ústavě, plánovaného na 15. prosince. Podle dřívějšího vyjádření egyptského premiéra chtěl Mursí původně nalézt řešení, které by umožnilo referendum odložit.

"Ústavní dekret je od této chvíle zrušen," řekl podle AFP islamistický politik Sálim Avá v závěru sobotního devítihodinového jednání prezidenta s částí opozice. Původní termín referenda o ústavě podle něj prezident potvrdil, protože změnit jej bylo z právního hlediska nemožné.

Obě dvě otázky, kontroverzní dekret z 22. listopadu rozšířil pravomoci na úkor parlamentu a justice. Referendum o nové ústavě, stály v jádru nejnovějších protestů v Egyptě, které si zatím vyžádaly sedm obětí.

Mursí tvrdí, že tak chrání revoltu z loňského února, při které byl svržen dlouholetý egyptský prezident Husní Mubarak. Kritici ale Mursímu po oznámení výnosu vyčetli, že vystupuje jako diktátor.

Prezident v neděli podle prezidentské kanceláře zahájil "národní dialog" s asi 40 politiky a dalšími veřejně činnými osobami, aby našli cestu, jak rozpory ohledně obou těchto záležitostí překlenout. Jednání se ze známých aktivistů zúčastnil pouze liberál Ajmán Núr.

Hlavní opoziční koalice, Fronta národní spásy, dnes rozhodnutí uskutečnit referendum podle plánu označila za "šokující". Prohloubí podle ní politickou krizi.

Pokud by Egypťané návrh ústavy v referendu odmítli, bude se volit nové ústavodárné shromáždění, které by pak během šesti měsíců mělo vypracovat nový základní zákon. Pozorovatelé však očekávají hladké schválení navrhované ústavy.

Související