Aféra takzvaných Vatileaks je u konce. Bývalý komorník papeže Benedikta XVI. Paolo Gabriele, který byl odsouzen vatikánským soudem k 18 měsícům vězení za to, že vynášel dokumenty o vatikánských církevních hodnostářích, dostal milost. Oznámit do cely mu to přišel sám papež. Milost dostal také původně informatik Claudius Sciarpelletti, který mu s vynášením informací pomáhal.

Soud s bývalým papežským komorníkem se vlekl několik měsíců a žalující strana pro něj původně požadoval tříletý trest. Zatčen byl Gabriele na jaře, do věznice nastoupil začátkem října.

Dokumenty a důvěrné dopisy, které Gabriele vynášel, byly publikovány po částech italskými médii a odhalovaly veřejnosti šarvátky mezi církevními hodnostáři.

Papež poslal na Twitter první zprávu. Má přesně 140 znaků a žehná v ní věřícím - čtěte ZDE

Papežův komorník půjde za krádež tajných dokumentů na rok a půl do vězení - čtěte ZDE

Jsem vinen jen ztrátou důvěry Svatého otce, řekl u soudu papežův komorník - čtěte ZDE

 U soudu se bývalý komorník ke krádeži doznal, ač za zloděje se sám nepovažuje. Podle svých slov informace vynášel z lásky ke katolické církvi a proto, že všude kolem viděl "zlo a korupci".

Proti homosexuálům

Papež je před Vánocemi velmi aktivní. V pátek vyzval křesťany k boji proti homosexuálním sňatkům, které podle něj ohrožují samotnou podstatu člověka. Během svého každoročního projevu před svou kurií podotkl, že správnou rodinu nadále tvoří otec, matka a děti.

Přestože podle agentury AFP ani jedinkrát nezmínil homosexuály a nijak tuto sexuální menšinu nehodnotil, jeho výroky jsou reakcí na šířící se legalizaci sňatků osob stejného pohlaví v západních zemích.