Do aféry týkající se úniku tajných papežských dokumentů prý mohlo být zapleteno dalších 20 osob. Nebyly ještě obžalovány, ale jsou podezřelé z rozšiřování uvedených dokumentů, uvedla agentura ANSA s odvoláním na dobře informované zdroje.

Zatím je v tomto případu oficiálně vyšetřován pouze osobní sluha Benedikta XVI. Paolo Gabriele a Claudio Sciarpelletti, který měl v papežském sídle na starosti informační technologie.

Aféra "Vatileaks", jak případ média pojmenovala, naplno propukla letos v květnu. Tehdy byl zatčen Gabriele, do té doby považovaný za velmi loajálního papežova sluhu. Komorník skončil ve vazbě, z níž byl koncem července propuštěn do domácího vězení.

Už dlouho před jeho zadržením ale italská média otiskovala důvěrné papežské dokumenty a dopisy, které mimo jiné svědčily o mocenských šarvátkách mezi církevními hodnostáři a o možné korupci. Dokumenty ve své knize Sua Santita (Jeho svatost) použil i publicista Gianluigi Nuzzi.

Italská média pozadí celého skandálu široce rozebírají a odborníci na dění ve Vatikánu spekulují o tom, že komorník mohl být pouze pěšákem ve vyšší hře církevních hodnostářů bojujících o moc.

Například deník La Repubblica napsal, že do celé věci jsou zapojení i vysocí představitelé církve, kteří se v papežově zájmu snaží upozornit na korupci a nekalé praktiky. Kampaň je údajně zaměřena na druhého muže Vatikánu, kardinála Tarcisia Bertoneho.