Na mnoha místech Bangladéše i ve čtvrtek pokračuje opozicí vyhlášená generální stávka. V hlavním městě Dháce provázely demonstrace výbuchy podomácku vyrobených náloží a policie se shromážděný dav pokusila rozehnat slzným plynem, napsala agentura AP.

Školy a obchody v Dháce a v dalších velkých městech zůstaly uzavřené a do značné míry v zemi nefunguje ani hromadná doprava. Očití svědci i místní televizní stanice potvrzují, že policie se na několika místech střetla s demonstranty, ale zatím není jasné, zda přitom někdo byl zraněn.

Protestující v Dháce rozbili nebo zapálili několik vozidel, jejichž řidiči se stávce nechtěli podřídit, uvedla policie. Ta ve velkých městech pozatýkala desítky lidí.

Stávku prosadila opoziční Bangladéšská nacionalistická strana a koalice nejméně 18 opozičních stran. Požadují, aby byla ustavena přechodná nezávislá vláda, která by dohlédla na parlamentní volby plánované na leden 2014.

Možnost jmenování nezávislé vlády na konci volebního období s cílem zajistit nestranné volební prostředí zrušila loni premiérka Šajch Hasína Vadžídová v souladu s nařízením nejvyššího soudu, který uvedl, že ústava povoluje formování vlády jen zástupcům zvoleným lidem. Stávající kabinet již dal najevo, že nemá v úmyslu toto rozhodnutí nikterak měnit.

Bangladéšská nacionalistická strana, v jejímž čele stojí bývalá premiérka Bégam Chálida Zijáová, vyzvala v neděli k blokádě dopravních komunikací s cílem donutit kabinet, aby systém přechodných vlád před volbami znovu zavedl. Opozice se obává, že volby nebudou spravedlivé, pokud vládnoucí strana zůstane v úřadu.