Více než 100 mrtvých si vyžádal ničivý požár, který v sobotu vypukl v devítipodlažním textilním závodě na předměstí bangladéšské metropole Dháky. Počet obětí ještě nemusí být konečný, napsala agentura AFP.

Do nedělního rána se hasičům podařilo dostat oheň pod kontrolu. Stovky dělníků při požáru uvízly v horních patrech továrny Tazreen Fashion a mnozí skákali ven z oken, aby unikli plamenům i dusivému kouři.

"Máme potvrzenou bilanci 109 mrtvých," řekl agentuře Reuters mluvčí hasičů. Pozdější informace stanice BBC ale hovoří už nejméně o 116 obětech.

Ti, kdo přežili, líčili, jak se zpanikaření zaměstnanci tvoření převážně ženami zoufale snažili uniknout z hořící budovy, kde se šijí oděvy pro mezinárodní značky, včetně nizozemského řetězce C&A.

Uvnitř továrny bylo uvězněno více než tisíc zaměstnanců," řekla jedna z dělnic, která se představila jen jako Romesa. "Vyskočila jsem z okna ve čtvrtém patře a dopadla na střechu sousední třípatrové budovy. Jiní lidé ale dopadli na zem a pád nepřežili," řekla novinářům v nemocnici.

Z těch, kdo zůstali uvnitř budovy, zemřela většina obětí na udušení, upřesnili hasiči, podle nichž se nejvíc mrtvých našlo ve druhém podlaží. Hořet začalo z dosud neznámých příčin v přízemí. Bangladéšské továrny mívají často vadné elektroinstalace, na nichž nejsou nijak výjimečná krátká spojení.

Majitel továrny Delvar Husajn popřel, že by podmínky v jeho továrně nebyly bezpečné. "Je to velká ztráta pro mé zaměstnance i mou firmu. Tohle je poprvé, co jsme v některé z mých sedmi továren měli požár," řekl AFP.

Textilky mají dva miliony pracovníků

Požár podobně tragických rozměrů se v Bangladéši odehrál naposledy v červnu roku 2010, kdy v Dháce uhořelo více než 120 lidí během svatební oslavy v hustě zalidněné čtvrti staré části města.

V polovině září při požáru textilky v pákistánském Karáčí přišlo o život téměř 300 dělníků.

Na celém území Bangladéše je okolo 4500 textilek, které vyrábí oblečení pro mezinárodní značky. Továrny zaměstnávají celkem více než dva miliony lidí, podotýká stanice BBC. Oděvy přitom představují přes 80 procent ročního exportu Bangladéše, který se pohybuje okolo 54 miliard dolarů.