Nobelovu cenu za mír letos získala Evropská unie. Za všechny členské státy ocenění v pondělí v norském Oslu převzali představitelé unie - prezident Herman Van Rompuy, předseda Evropské komise José Barroso a předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.
Slavnostnímu ceremoniálu nepřihlížel žádný z nejvyšších představitelů České republiky. Stejně jako zástupci pěti dalších zemí EU pozvání nepřijali.
Předseda Nobelova výboru Thorbjorn Jagland ve své více než dvacetiminutové řeči připomněl historii Evropské unie, její význam a zejména roli Francie a Německa v počátcích evropské integrace.
"Usmíření Německa a Francie je příkladem, že válku a konflikt jde rychle zvrátit v mír a spolupráci. Přítomnost německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Francoise Hollanda činí tento den symbolickým a zvláštním pro nás všechny," řekl při slavnostním ceremoniálu.
Oba politici, kteří v sále seděli nedaleko sebe, se postavili a za potlesku se poklonili hostům i norské královské rodině. Jagland v Oslu také řekl, že v době, kdy Evropa prochází značnými těžkostmi, se norský Nobelův výbor pokusil připomenout to, co EU znamená pro mír v Evropě.
Neúčast Česka na předání Nobelovy ceny míru pro EU nestojí za řeč, řekl Klaus - čtěte ZDE
Nobelova cena za mír 2002-2012: Evropská unie, Barack Obama i Al Gore - čtěte ZDE
"Po dvou světových válkách se svět musel odvrátit od nacionalismu a posunout se k mezinárodní spolupráci. Pro Evropu to znamenalo, že mezinárodní spolupráce musí být nastolena na demokratických základech, lidských právech a vládě práva, stejně jako na hospodářské spolupráci," dodal.
Ve svém proslovu často připomínal krizi, kterou Evropa prochází, i nutnost řešit problémy citlivě, bez násilí.
Kdo získal Nobelovu cenu míru v posledních deseti letech? Podívejte se na fotogalerii:
Kdo získal Nobelovu cenu míru za posledních deset let?
"Osmdesát milionů vojáků muselo zaplatilo svým životem za výkon extremismu v Evropě. Musíme zajistit, že neztratíme to, co jsme postavili na ruinách dvou světových válek. Evropská unie v tomto procesu figurovala výrazně, a proto si zaslouží Nobelovu cenu míru. Blahopřeji všem Evropanům," řekl nakonec.
Potom za velkého potlesku všech v sále vyzval šéfy hlavních evropských institucí, aby převzali diplomy. Hermanovi Van Rompuyovi, José Manuelu Barrosovi i Martinu Schulzovi aplaudoval sál plný evropských státníků vestoje několik minut.
V obou proslovech se kromě zrychlené historie EU často opakovala také válečná minulost kontinentu. Van Rompuy ani Jagland se nevyhnuli připomenutí obou světových válek, střetů Pruska s Francií ani novodobým válkám na Balkáně.
"Děti, které se narodily v době masakru v Srebrenici, oslaví teprve osmnácté narozeniny. Ale už mají bratry a sestry, je tu první skutečně poválečná generace v Evropě. Válka se stala nepředstavitelnou. To ale neznamená nemožnou. Proto se tu dnes scházíme. Evropa musí splnit svůj příslib míru," řekl za EU Herman van Rompuy a skončil větou, že je hrdým Evropanem.
Ceremoniál bez Česka i Slovenska
Čeští i slovenští zástupci na slavnostním ceremoniálu chyběli. Z Prahy nepřijel premiér Petr Nečas ani prezident Václav Klaus.
Ten v pondělí uvedl, že tato neúčast není významná, nestojí prý ani za diskusi. "Kdyby to nerozehrála média, tak by si toho v tom Oslu vůbec nikdo nevšiml. Nepovažuji to za významnou věc, která vůbec stojí za diskusi," řekl Klaus.
Klaus, známý svými euroskeptickými názory, v říjnu označil udělení Nobelovy ceny za mír Evropské unii za tragický omyl. Ocenění podle něj má smysl, pokud se dává konkrétnímu člověku, nikoli byrokratické instituci.
Premiér Petr Nečas (ODS) zdůvodnil svou neúčast na ceremoniálu pracovním vytížením, stejně jako jeho slovenský protějšek Robert Fico. Slovenský prezident trávil pondělní dopoledne v Praze, na návštěvě u Klause. Omluvil se i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Volba letošního laureáta Nobelovy ceny za mír vzbudila kritické reakce i jinde. Rozhodnutí odsoudila třeba trojice dřívějších nositelů ceny včetně jihoafrického arcibiskupa Desmonda Tutua, podle nichž EU rozhodně není zastáncem míru. Jiní zase upozorňovali, že není moudré oceňovat spolek, který se nyní s obtížemi potýká se závažnou hospodářskou krizí.
Každá z Nobelových cen je dotována osmi miliony švédských korun (téměř 23,4 milionu korun českých). Ocenění se každoročně předává v den výročí úmrtí zakladatele ocenění Alfreda Nobela. Evropská unie věnuje peníze na dobročinnost.
Kdo získal Nobelovu cenu míru za posledních deset let?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist