Egyptský prezident Muhammad Mursí se v sobotu za pokračujících protestů sešel s částí opozice, aby zahájil "národní dialog".

Naznačil ochotu pozměnit kontroverzní dekret, kterým si přisvojil neústavní pravomoci a který se stal terčem protestů.

Při zvládání protestů, během kterých zatím zemřelo sedm lidí a další stovky byly zraněny, má začít pomáhat armáda.

Armáda v sobotu, stejně jako Africká unie, vyzvala politiky, aby své spory vyřešili dialogem, jinak by vše mohlo skončit "katastrofou". To však prý armáda nedovolí.

"Ozbrojené síly... si uvědomují svou odpovědnost zachovávat vyšší zájmy země a zabezpečovat životně důležité cíle, veřejné instituce a zájmy nevinných občanů," uvedl v prohlášení pro televizi a rozhlas armádní mluvčí, který také řekl, že Egypťané mohou nenásilnou cestou dávat najevo své názory.

Prohlášení armády, které podle vojenského zdroje neznamená návrat ozbrojených složek do politiky, přivítal jako vyvážené jeden z vysoce postavených členů Muslimského bratrstva, které Mursímu dopomohlo k moci.

Podle agentury Reuters prezident brzy schválí nařízení, které umožní armádě přijít na pomoc policii při udržování pořádku a při ochraně základních státních institucí. Návrh, který armádě dává třeba pravomoc zatýkat, již prý schválil kabinet.

Jednání s opozicí

Aktivisté v sobotu podle egyptské televize postavili stany poblíž sídla hlavy státu, kam Mursí pozval opozici k jednání.

Podle prohlášení prezidentské kanceláře Mursí v sobotu zahájil "národní dialog" s asi 40 politiky a dalšími veřejně činnými osobami, aby našli cestu, jak překlenout rozpory týkající se referenda a zmocňovacího dekretu.

Podle agentury DPA se však jednání zúčastnil pouze liberál Ajman Núr, většina ostatních opozičních předáků pozvání odmítla. Na návrhu nové - převážně islamisty připravené - ústavy jim vadí zejména to, že by údajně mohla vést k islamizaci země.

Přítomni nebyli ani zástupci hlavní opoziční koalice Fronty národní spásy (NSF), která v sobotu vyzvala k pokračování protestů.

"Nálada egyptského lidu se obrací směrem ke generální stávce," zdůraznila FSN v sobotním prohlášení.

Podle premiéra Hišáma Kandíla je prý Mursí připraven modifikovat dekret, který mu přiděluje další pravomoci a který je terčem protestů. Mursí pověřil šest osobností, které se zúčastnily dnešního setkání, aby "modifikovaly ústavní prohlášení", řekl Kandíl v televizním rozhovoru.

Mursí prý také chce nalézt "právní řešení, které by umožnilo odložit referendum" o ústavě, plánované na 15. prosince, dodal premiér. Tím by vyšel vstříc jednomu z hlavních požadavků opozice.

Mluvčí hlavní islamistické koalice však v sobotu požadoval, aby se referendum uskutečnilo v původním termínu.

Kromě změn v ústavě opozice požaduje, aby se Mursí vzdal pravomocí, které si 22. listopadu přivlastnil.

Dekretem tehdy například znemožnil soudu korigovat jeho rozhodnutí nebo zabránil rozpuštění horní komory parlamentu a ústavodárné rady.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist