Americké společnosti Google a Twitter "oprášily" službu Speak2Tweet, která se osvědčila již během loňské revoluce v Egyptě. Syřané tak mohou pomocí pevné či mobilní telefonní linky zanechat vzkazy, které se objeví na sociální síti Twitter, aniž by potřebovali internetové připojení.

Budou tak moci informovat o dění ve své zemi i přesto, že v zemi již několik dní nefunguje internet. Velmi špatně sice fungují i sítě mobilních operátorů, přesto už se vzkazy na sociálních sítích objevují.

V pátek jich bylo kolem třiceti, v sobotu dopoledne jich bylo zatím kolem dvaceti.

"Bez ohledu na to, jak se nás budeš snažit utlačovat, nebudeme mlčet a přežijeme," vzkázal syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi na Twitteru jeden ze Syřanů.

Službu Speak2Tweet ovšem využívají i lidé z jiných zemí, kteří chtějí obyvatelům Sýrie jen vyjádřit podporu.

"Poprvé jsme tuto službu spustili v lednu 2011 během výpadku internetu v Egyptě. Speak2Tweet existovala celou dobu, ale kvůli situaci v Sýrii jsme lidi chtěli upozornit, že je dostupná," uvedla mluvčí společnosti Google Christine Chenová.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist