Pětipatrový dům, který stál uprostřed nové čínské dálnice, už provozu bránit nebude. Úřady nařídily jeho demolici. Přitom majitelé dlouho odolávali. Nelíbilo se jim nízké odškodné, které měli od státu za demolici dostat.

Nakonec prý ale přistoupili na původně navrhovanou částku, tedy v přepočtu 822 tisíc korun.

Přitom ještě nedávno jeden z obyvatel uvažoval o tom, že si otevře v přízemí obchod. Řidiči by tak mohli nakupovat, aniž by vystoupili z auta.

Fotografie osamělého činžáku uprostřed řeky asfaltu oblétly svět a staly se symbolem odporu Číňanů proti šikanování ze strany státu. Ten často kvůli svým stavbám bezohledně vyvlastňuje soukromý majetek.

Úřady se snažily dálnici zprovoznit rychle, protože je hlavní spojnicí k velkému železničnímu nádraží ve městě Wen-ling, které funguje už tři roky.

Podobných kuriózních případů, kdy se majitelé nemovitostí berou za svá práva, už v Číně zaznamenali víc. Jedním z nejznámějších je případ domu, který byl zachován uprostřed nově vystavěného nákupního centra.

 

Odborníci tvrdí, že jádrem problému je příliš nízká úroveň kompenzací za zkonfiskované pozemky. Vzhledem k častým potížím s vyvlastňováním půdy, především pak ve venkovských oblastech, proto vyzývají k revizi příslušných zákonů.