Druhá největší čínská pojišťovna Ping An Insurance pohrozila žalobou listu The New York Times (NYT) kvůli jeho zprávě o bohatství rodiny čínského premiéra Wen Ťia-paa. Článek uvádí, že Wenovi příbuzní mají podíl mimo jiné v této pojišťovně, která patří k největším firmám na světě poskytujícím finanční služby.

Pojišťovna Ping An Insurance v písemném prohlášení uvedla, že "zaregistrovala mediální zprávy z poslední doby, které obsahují závažné nepřesnosti, v nichž jsou převrácena fakta a kde jsou informace vytržené z kontextu a postrádají logiku".

Společnost prý "podnikne příslušné právní kroky odpovídající poškození firmy a negativnímu dopadu mediálních zpráv na firmu".

Ve svém komuniké pojišťovna deník The New York Times konkrétně nezmiňuje, ale mluvčí Ping An Insurance agentuře Reuters potvrdil, že pondělní prohlášení firmy se vztahuje k článku zmíněného listu z uplynulého víkendu.

V říjnu list uvedl, že mnoho příbuzných předsedy čínské vlády, včetně jeho syna, dcery, mladšího bratra a švagra, během Wenova působení ve vrcholných funkcích "neuvěřitelně zbohatlo".

Podnikové a regulační zprávy podle něj naznačují, že Wenovi příbuzní a jeho žena "spravují majetek za nejméně 2,7 miliardy dolarů" (asi 52,1 miliardy korun). Premiérova rodina tato tvrzení prostřednictvím svých právníků následně popřela.

V sobotu list vydal navazující zprávu, podle níž v roce 1999 šéf pojišťovny Ping An Insurance napsal Wenovi, který tehdy zastával funkci vicepremiéra, a setkal se osobně s jeho manželkou. Stalo se tak v době, kdy vláda zvažovala, zda firmu podobně jako jiné velké finanční instituce rozdělit.

Pojišťovna nakonec dostala výjimku a byla jako celek zachována. Wenovi příbuzní následně ovládli firmu Taihong, která získala v roce 2002 s výraznou slevou velký podíl právě v Ping An Insurance.

Podle NYT není jasné, zda Wen osobně v případě Ping An Insurance intervenoval. "Za svým článkem si stojíme," napsala nicméně agentuře Reuters v e-mailu mluvčí NYT Eileen Murphyová s tím, že deník nemá v plánu v současnosti záležitost dále komentovat.