Izraelské letectvo podniklo v sobotu ráno útok na sídlo vlády palestinského radikálního hnutí Hamás v pásmu Gazy. Podle očitých svědků byla budova prakticky zničena. Zatím není jasné, zda byl někdo zraněn či zabit. Při dalších náletech zemřelo ve střední a jižní části pásma Gazy deset Palestinců. V noci a přes den pokračovaly také raketové útoky palestinských ozbrojenců na izraelské území, byli při nich zraněni čtyři izraelští vojáci, uvedla agentura AFP.
"Sídlo vlády bylo zacíleno čtyřmi útoky a vláda zdůrazňuje, že setrvává ve svých postojích a zůstává po boku svého lidu," citovala agentura AFP prohlášení kabinetu Hamásu. Ve zničené budově se přitom ještě v pátek setkal s představiteli Hamasu egyptský premiér Hišám Kandíl.
Podle izraelské armády byl nálet namířen na sídlo premiéra Ismáíla Haníji. a byl součástí odvetných útoků, kterými Izrael reaguje na palestinské ostřelování svého území. Izraelská armáda na Twitteru uvedla, že v noci zaznamenala během šesti hodin 85 útoků na Izrael.
Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman varoval, že v případě dalších palestinských raketových útoků proti izraelskému území může židovský stát přistoupit i k pokusu o likvidaci Haníji a dalších předních členů Hamásu.
Podle serveru listu The Jerusalem Post Palestinci z Gazy i během soboty ostřelovali židovský stát. Podle armádního rozhlasu zněly poplašné sirény varující před raketovým útokem v řadě obcí na jihu Izraele.
Sirény odpoledne zazněly také v Tel Avivu, ale blížící se raketu se izraelské protivzdušné obraně podařilo zneškodnit za letu. Nezpůsobila podle izraelské policie žádné škody. Jednalo se o třetí raketový útok Palestinců na Tel Aviv od středečního zahájení izraelské letecké ofenzívy.
"S každým dalším výstřelem Hamasu bude naše odpověď tvrdší a tvrdší," řekl Lieberman v izraelské televizi. "Opravdu doporučuji všem vůdcům Hamásu v Gaze, aby nás už nepokoušeli. Nikdo tam není imunní, ani Haníja, ani nikdo jiný," dodal.
V Gaze uvízli zahraniční novináři
V palestinské enklávě podle agentury DPA uvízlo 22 zahraničních novinářů a členů humanitárních organizací. Hnutí Hamas jim zakázalo z ostřelovaného pásma odjet a zdůvodnilo to tím, že Izrael kvůli šabatu hraniční přechod uzavřel. Izraelské úřady ale tvrdí, že s ohledem na probíhající konflikt umožňují cizincům pásmo Gazy opustit bez ohledu na pracovní dobu na jednotlivých hraničních přechodech.
Palestinci zaútočili na Jeruzalém. Raketa dopadla za hranice města - čtěte ZDE
Izraelské letectvo podniklo už 830 náletů
Izraelská média oznámila, že v noci na sobotu podniklo izraelské letectvo celkem zhruba 180 útoků na pásmo Gazy. Od začátku konfliktu ve středu už náletů bylo 830. Mluvčí palestinské armády AFP rovněž řekla, že za dobu konfliktu vypálili ozbrojenci z Gazy na izraelské území přes 350 raket, z toho 200 se podařilo zlikvidovat ještě ve vzduchu pomocí protiraketové obrany.
Podle agentury AP izraelské letectvo pokračovalo v útocích na odpalovací rampy raket, sklady zbraní, další objekty palestinských ozbrojených složek i na podzemní tunely sloužící k pašování zbraní, ale také potravin a dalšího zboží z Egypta do Gazy.
Na jihu pásma nálety zničily pět elektrických transformátorů. Na 400 000 lidí kvůli tomu přišlo o dodávky proudu a o omezené zásobování elektřinou se nyní starají pouze domácí dieselagregáty.
Nálety v sobotu připravily o život nejméně devět Palestinců. Tři ozbrojenci Hamásu zemřeli při útoku izraelského letectva na uprchlický tábor ve střední části pásma Gazy. Dalších pět Palestinců zabily nálety na město Rafáh u jižní hranice pásma. Jedna oběť je hlášena z města Gazy.
Od začátku konfliktu ve středu zahynulo podle bilance AFP 39 Palestinců a také tři Izraelci. Dalších zhruba 350 Palestinců utrpělo zranění. Hospitalizováno rovněž bylo osm desítek Izraelců, převážně ale kvůli šoku.
Na žádost ministra obrany Ehuda Baraka izraelská vláda v pátek večer schválila navýšení počtu záložníků podléhajících mobilizaci až na 75 tisíc mužů. Zvýšení mobilizovatelných záloh na dvou a půl násobek odsouhlasených 30 tisíc rezervistů, z nichž 16 tisíc už dostalo povolávací rozkaz, posiluje dohady o chystané pozemní operaci v pásmu. Armáda kromě toho večer uzavřela všechny hlavní silnice kolem hranice s pásmem Gazy a vyhlásila danou oblast za "uzavřenou vojenskou zónu".
Obama podpořil Izrael
Ke konfliktu se vyjádřil také americký prezident Barack Obama, který zopakoval, že Spojené státy podporují Izrael v nynějším konfliktu s Hamásem, který ovládá Gazu. Vyjádřil ale politování nad ztrátami na životech Izraelců a Palestinců.
Obama podle Bílého domu hovořil telefonicky s egyptským prezidentem Muhammadem Mursím, kterého vybídl, aby využil vlivu své země k tomu, aby pomohla uklidnit situaci. Gazu v pátek navštívil předseda egyptské vlády Hišám Kandíl, který slíbil, že Káhira udělá vše pro to, aby dosáhla trvalého příměří. Do Gazy se v sobotu měl vypravit také šéf tuniské diplomacie Rafík Abdas Salám.
V sobotu dopoledne do oblasti osobně dorazil tuniský ministr zahraničí Rafík Abdas Salám. Svou návštěvou enklávy chce podle agentury AFP ukázat solidaritu s Palestinci v době bojů mezi ozbrojenci hnutí Hamas a izraelským letectvem.
Generální tajemník LAS podpořil Palestince
Generální tajemník Ligy arabských států (LAS) Nabíl Arabí v sobotu podle agentury AFP podpořil Palestince, kteří v pásmu Gazy čelí útokům, jež Izrael podniká v odvetě za ostřelování svého území z pásma. Nabíl Arabí se zároveň vyslovil pro ukončení izraelské blokády Gazy.
"Zavazujeme se Palestincům v Gaze a všude jinde, že je budeme podporovat, aby se čelilo této agresi (ze strany Izraele) a aby bylo zlomeno obležení (pásma Gazy)," řekl šéf LAS na úvodu mimořádné schůzky ministrů zahraničí členských zemí ligy v Káhiře.
O svolání schůzky požádali palestinský prezident Mahmúd Abbás a jeho egyptský kolega Muhammad Mursí po středečním izraelském náletu, při němž byl v Gaze zabit velitel ozbrojené složky hnutí Hamas. Od té doby neustávají izraelské vzdušné operace v Gaze, při nichž už přišly o život desítky Palestinců, ani raketové ostřelování izraelského území z pásma, jež má také několik obětí na životech.
Šéf palestinského hnutí Hamas, které řídí Gazu, dnes podle AFP také přijel do Káhiry jednat o možnostech ukončení konfliktu. Chálid Mišál se má sejít nejen s představiteli Egypta, který se snaží zprostředkovat nové příměří mezi Izraelci a Palestinci, ale i s tureckým premiérem a katarským emírem, kteří jsou také v Egyptě.
Zatímco Západ většinově přiznává Izraeli právo na obranu před útoky radikálů z pásma a vyzývá obě strany ke zdrženlivosti, arabské státy se stále výrazněji stavějí na stranu Palestinců. V pátek Gazu na důkaz solidarity navštívil egyptský premiér a dnes totéž učinil šéf tuniské diplomacie. K návštěvě Gazy vyzval Abbás také šéfa LAS, který slíbil, že tak brzy učiní. Irácký zástupce v LAS řekl, že by arabské státy měly použít ropu, kterou těží, jako prostředek nátlaku na USA a Izrael v záležitosti Gazy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist