Po hurikánu Sandy, který se prohnal přes východní pobřeží USA, jsou největším problémem rozsáhlé výpadky elektrického proudu a nedostatek benzinu.
Starosta města New York Michael Bloomberg slíbil obnovu dodávek elektřiny lidem na Manhattanu do konce tohoto týdne, pro další postižené části ale tak pozitivní zprávy neměl.
Bez proudu strávila více než tři dny i česká studentka Alžběta Králová, která žije na Staten Islandu. " Hurikán byl hrozný, to po něm bylo snad ale ještě horší," řekla v rozhovoru pro IHNED.cz.
"Všude na ulicích jsou popadané dráty elektrického vedení. Elektřina nešla ani v obchodech, takže jich hodně zůstalo zavřených. Lidé žili jen ze svých zásob. Navíc, komu došla hotovost, nemohl samozřejmě platit kartou," popisuje situaci.
Vše navíc zdramatizoval příchod chladného počasí. "Neměli jsme teplou vodu, byla zima a nemohli jsme ani zatopit," vysvětluje Králová. Bezprostředně po hurikánu navíc většina obyvatel postižených částí Staten Islandu neměla téměř žádné informace.
Stejně jako v dalších částech New Yorku, i tam se tvořily dlouhé fronty lidí s kanystry, kteří čekali u benzinových pump. Kvůli nedostatku paliva stahují z ulic své vozy i taxislužby.
Zvyšuje se i počet obětí Sandy. Jen v New Yorku zemřelo čtyřicet lidí, z toho polovina na Staten Islandu. Záchranáři mluví celkem o 102 mrtvých.
I přes kritiku veřejnosti i médií nakonec právě na Staten Islandu v neděli odstartuje tradiční maraton. Zúčastnit se ho má 40 tisíc sportovců a jako zvláštní "host" poběží i sám Bloomberg.
Starosta prohlašuje, že náklady spojené s maratonem nebudou vynaloženy na úkor pomoci postiženým. K termínu startu by měla být na dolním Manhattanu obnovena dodávka proudu, ve městě jsou už nejen běžci, ale i tisíce návštěvníků, kteří oživí obchod a služby. Podle statistik běh městem, největší svého druhu na světě, přináší městu 340 milionů dolarů.
Ceny benzinu stoupají
Nervozita stoupá i díky boji o benzin - jeho ceny se zvyšují, ale fronty před čerpacími stanicemi jsou stále delší. V Queensu byl obviněn muž, který souseda ve frontě na benzin ohrožoval puškou. Na Coney Islandu v Brooklynu si majitelé pump stěžují, že na ně rozezlení zákazníci plivají, ve frontách troubí a nadávají.
Trpělivost dochází obyvatelům newyorských čtvrtí i na autobusových stanicích. V Brooklynu u jedné z nich napočítal zpravodaj agentury AP tisíc čekajících lidí. Když autobus přijel, lidé se rvali o místo, bušili na okna vozidla a spílali sedícím.
Bez proudu je na severovýchodě USA ještě 3,8 milionu domácností a firem. Bezprostředně po úderu bouře jich bylo 8,5 milionu. V New Jersey je bez elektřiny 1,7 milionu domácností a o benzin a naftu se ve frontách u čerpadel bojuje i tam.
Ulehčit situaci v New Yorku chce železniční společnost Amtrak, která zprovozní koridor spojující milionová města na severovýchodním pobřeží. Obnovení provozu na trati, která je nejfrekventovanější v USA, by mělo vést i k oživení hospodářského života, protože tisíce lidí se dosud kvůli nefungující dopravě nemohly dostat do práce.
Na Manhattanu zůstává bez proudu rozsáhlá oblast jižně od Empire State Building, která se z velké části vylidnila. Vstřícnost, s níž šťastnější obyvatelé severnějších obytných bloků přijali "uprchlíky" z jihu, se podle očitých svědků pomalu mění v nervozitu a rozpaky. Sever Manhattanu je přelidněný, obvykle klidné restaurace překypují hlukem, doprava kolabuje a nervozita z nečekaných přesídlenců stoupá dokonce i v nejluxusnějších ulicích v sousedství Central parku.
Výškové domy jako vězení
Na pobřeží New Jersey měli v pátek lidé první možnost zjistit na místě rozsah škod na svém majetku, ale mnozí z nich svá obydlí vůbec nenašli. Guvernér státu Chris Christie po prohlídce postižených oblastí prohlásil, že je "čas jednat, nikoli plakat".
V celém postiženém regionu se záchranáři strachují hlavně o osud starších a nemocných lidí, které bouře uvěznila ve vyšších patrech obytných domů. Výtahy často kvůli výpadkům proudu nefungují, lidé mají strach vyjít ven, zásoby potravin a léků jim docházejí. Na dolním Manhattanu skupiny dobrovolníků procházejí obytné domy, aby poskytli potřebnou pomoc lidem neschopným postarat se v nouzi sami o sebe.
V horských oblastech státu Západní Virginie zase vrtulníky hledají lidi odříznuté záplavami sněhu. Meteorologové varují, že severovýchod USA by mohla asi za šest dní postihnout další bouře, která sem tentokrát směřuje z vnitrozemí. Na rozdíl od Sandy to není tropická, ale zimní bouře a nebyla by zdaleka tak ničivá.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist