- Obama vyhlásil New York za místo mimořádné pohromy

 - Bez elektřiny zůstává více než osm milionů lidí

- Letecké společnosti zrušily přes 14 tisíc letů

- Vlny vynesly na Staten Island 50metrový tanker

- Sandy získala status posttropické bouře

__________________________________________

Na severovýchodě USA zůstává bez proudu osm milion lidí, nejezdí newyorské metro a jsou zaplaveny dopravní tunely. Přes východní pobřeží Spojených států se v pondělí prohnal hurikán Sandy, který za sebou nechal spoušť už v několika státech. Teď směřuje ke Kanadě.

Bouře si podle informací agentury AP vyžádala nejméně 48 obětí. Potvrzeno je osmnáct ve státě New York, dva mrtvé hlásí stát Connecticut, tři New Jersey, čtyři Pensylvánie, po jednom Maryland a Virginie, jedna žena zahynula v Torontu v Kanadě. U pobřeží Severní Karolíny přišla o život členka posádky repliky historické lodi Bounty.

Sandy zanechá odhadem za sebou škody na majetku v hodnotě kolem 20 miliard dolarů (386 miliard Korun) a na zmařených obchodech ve výši deseti až 30 miliard dolarů (193 až 579 miliard korun). Podle agentury AP to uvedl americký prognostický ústav IHS Global Insight.

Záplavy v New YorkuMinisterstvo zahraničí je v kontaktu se zastupitelskými úřady ve Spojených státech a zatím nemá zprávy o tom, že by byli zraněni nějací Češi.

"Situaci sledujeme a zatím nemáme informace o žádných zraněných Češích. Vzhledem k časovému posunu ale čekáme na oficiální zprávu," řekl serveru IHNED.cz mluvčí ministerstva Vít Kolář.

Rozběsněný živel v pondělí zaplavil pobřežní oblasti až čtyřmetrovými vlnami, osm milionů domácností se ocitlo bez proudu a milion lidí se musel na pokyn úřadů uchýlit do bezpečnějších míst.

Podle amerického ministerstva energetiky byli ráno bez elektřiny lidé v 18 státech, nehůře je postižen stát New Jersey s 2,5 milionu domácností bez proudu a stát New York, kde jsou postiženy dva miliony domácností.

Zavřena jsou nadále všechna tři newyorská letiště, železniční společnost Amtrak navíc oznámila, že zatím nejezdí vlaky po celém severovýchodním pobřeží. O obnovení provozu se teprve bude rozhodovat.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se