Volební tým amerického prezidenta shromáždil na volební kampaň svého lídra Baracka Obamy miliardu dolarů (přes 19 miliard korun). Státníkovi se to podařilo jako prvnímu kandidátovi na nejvyšší úřad země v dějinách Spojených států, informuje internetový deník Politico.
Vše o prezidentských volbách v USA najdete ZDE
Jeho republikánský soupeř Mitt Romney přitom se zhruba 950 miliony dolarů (asi 18 miliard korun) nezůstává příliš pozadu. Potvrzují se tak předpoklady, že letošní volební kampaň bude nejdražší v dějinách USA.
Obama a jeho spojenci nashromáždili miliardu dolarů od začátku roku do 17. října. Poslední "kapkou" pro překonání mety bylo 90,5 milionu dolarů, které kampaň zatím získala tento měsíc. O říjnové částce informoval Obamův štáb v noci na pátek na svém účtu na sociální síti Twitter.
Pracovníci Obamovy kampaně se podle serveru informacím o rekordní částce bránili. Podle nich by mělo jít "jen" o 988 milionů dolarů, protože prezident oficiálně oznámil opětovnou kandidaturu až v dubnu 2011. Politico ale upozorňuje, že demokraté na kampaň použili i peníze vybrané před tímto datem.
Částku vyšší než miliardu dolarů u Obamy zmiňuje i deník New York Times. Podle něj tak nakonec i s Romneyho penězi výdaje na letošní kampaň pravděpodobně přesáhnou závratné dvě miliardy dolarů.
Obama a Romney řekli v debatách své, teď dostanou hlas voliči - čtěte ZDE
V USA unikla utajovaná pravidla pro debaty prezidentských kandidátů - čtěte ZDE
Obama lámal rekordy už v minulé předvolební kampani, kdy získal 750 milionů dolarů. Jeho republikánský soupeř John McCain tehdy obdržel jen 368 milionů dolarů. Celková suma vynaložená oběma kandidáty na volby tak mírně přesáhla miliardu dolarů.
Ještě v roce 2004 přitom demokrat John Kerry a republikán George Bush na volby dohromady vybrali 718 milionů dolarů, tedy méně než současný šéf Bílého domu v roce 2008.
Romney sází na Wall Street
New York Times upozorňují na to, že zdroje Obamových a Romneyho peněz se značně liší. Romney je mnohem oblíbenější u dárců z Wall Streetu, kterým slíbil, že odvolá regulace finančního sektoru přijaté za současného prezidenta. Více mu také dávají pojišťovny, účetní a realitní firmy i doktoři a právníci, kteří Obamu podporují mnohem méně než před čtyřmi lety.
Šéf Bílého domu nicméně našel zastánce v jiných oborech. Mnohem více než v minulých volbách jej podporují technologické firmy ze Silicon Valley, ale i obchodníci či zaměstnanci nemocnic a pečovatelských domovů. Prezident také výrazně staví na drobných dárcích, kteří na kampaň přispívají jen několik dolarů. Dosud jich bylo 4,2 milionu, což je zhruba o milion více než před volbami v roce 2008.
Celkem u Obamy pod hranicí 200 dolarů bylo 55 procent všech darů. Jenom 13 procent zaslaných částek pak činilo 2500 dolarů, což je limit pro dar od jednoho člověka. Romney naopak dostává peníze například od šéfů velkých firem a boháčů, kteří se chtějí zbavit Obamy. Jenom 22 procent jeho peněz pochází od dárců, kteří poslali méně než 200 dolarů. Naopak 45 procent představují šeky na 2500 dolarů.
Prezidentské volby se ve Spojených státech uskuteční 6. listopadu. Podle průzkumů veřejného mínění jsou sice těsné, větší šanci na vítězství ale díky větší podpoře v klíčových státech má Obama.
Státník už také jako vůbec první úřadující prezident odvolil dříve – ve svém domovském Chicagu odevzdal lístek ve čtvrtek, o 12 dní před oficiálním startem voleb. První dáma Michelle Obamová dokonce volila už minulý týden, korespondenčně. Obamův tým tak chce nalákat k urnám více příznivců lídra demokratů.
Michelle hlasovala pro mě...
"Budu volit dříve v Chicagu," prohlásil na předvolebním mítinku na Floridě Obama. "Nemůžu vám říct, koho budu volit. To je tajné. Ale Michelle říká, že hlasovala pro mne," dodal s úsměvem.
Jeho štáb ve čtvrtek zároveň zveřejnil nový předvolební spot, ve kterém demokratickým voličům připomíná těsné volby z roku 2000. Republikán George Bush je tehdy po přepočítání výsledků vyhrál díky 537 hlasům na Floridě. "Pokud si letos myslíte, že váš hlas nemá váhu, že na něm nezáleží, pak vězte, že tehdy pravděpodobně bylo 537 lidí, kteří si mysleli totéž. Nenechte svůj hlas zapadnout," říká se v ní.
Předčasné hlasování využívá v posledních letech ve Spojených státech stále více voličů. V současnosti ho neumožňuje jen 16 států z 50. Při minulých prezidentských volbách v roce 2008 hlasy odevzdané přede dnem voleb pomohly Obamovi.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist