Pondělní dosud nepravomocné rozhodnutí italského soudu odsoudit šest odborníků na zemětřesení a jednoho vládního činitele za to, že nedokázali dát odpovídající varování před zemětřesením v roce 2009, ochromilo vědeckou obec.

Jak napsala agentura Reuters, vědci varovali, že odborníci v takových oblastech, které zahrnují nepředvídatelné přírodní hrozby, jako je vulkanologie a dokonce i meteorologie, nyní budou mnohem méně ochotní nabízet rady a názory veřejnosti.

Otřesy o síle 6,3 stupně Richterovy škály zasáhly město Aquila krátce před půl čtvrtou ráno 6. dubna 2009. Tisíce obyvatel přišlo o své domovy, zraněno bylo na 1600 z nich a 308 lidí zemřelo, mnoho z nich ve spánku.

Šest dní předtím se experti sešli, aby společně probrali situaci po sérii menších otřesů. Někteří členové komise pak o svých předpovědích mluvili s místními médii. Tím podle státního prokurátora představili široké veřejnosti obrázek toho, zda se obávat či nikoli, píše New York Times.

Velké zemětřesení je nepravděpodobné, byť ne nemožné, prohlásili tehdy vědci.

Strach z informování veřejnosti

Kolegové z vědecké obce své kolegy ale brání. Podali prý ty nejlepší informace, které měli. "Pokud bude potvrzen, pak bude mít tento verdikt mrazivý dopad na vědu o pohybech zemské kůry v Itálii a celé Evropě," řekla Sandy Steacyová, profesorka fyziky zemětřesení z Ulsterské univerzity.

"Kdo bude nyní ochotný zasedat v komisi pro posouzení rizik zemětřesení, když špatné posouzení může znamenat odsouzení za neúmyslné zabití?" dodává.

Rozhodnutí soudu navíc padlo v době, kdy jsou vědci tlačeni do aktivnějšího zapojení a větší interakce s veřejností, aby ukázali, jak důležitá je jejich práce pro ekonomiku i společnost. "Tento případ ale naznačuje, jak nebezpečná může být podobná angažovanost," dodala Steacyová.

"To, co těchto šest vědců řeklo, bylo správné, a kterýkoli seismolog by to podpořil," řekl britský vědec Roger Musson. "Připadá mi špatné, že by měli být stíháni za to, že nabídli nejlepší vědeckou radu, jaké byli schopni."

V USA Michael Halpern z lobbystické skupiny Union of Concerned Scientists na svém blogu napsal: "Tohle je absurdní a nebezpečné rozhodnutí, které by američtí činitelé měli odsoudit a italský prezident Giorgio Napolitano zvrátit."

Vědci varují, že rozhodnutí italského soudu může mít dopad i mimo hranice Itálie a napříč dalšími vědeckými disciplínami. "Tento bizarní verdikt vyděsí každého, kdo dává vědecké rady, a já doufám, že budou při odvolání propuštěni," řekl profesor David Spiegelhalter z Cambridgeské univerzity.

Jako trasa tornáda

Někteří vědci míní, že rady před zemětřesením v Aquile mohly být veřejnosti předloženy jasněji a s větším důrazem na malou možnost velkého zemětřesení. Ale všeobecně panuje ve vědeckém světě jednota, pokud jde o odsouzení italského rozsudku.

"Představte si, že by vláda vznesla trestní obvinění proti vašemu místnímu meteorologovi za to, že nedokázal předpovědět přesnou trasu tornáda," řekl Halpern. "Vědci musí mít možnost podělit se o to, co vědí - a připustit, co nevědí - aniž by se museli bát, že budou voláni k trestní odpovědnosti, pokud jejich předpovědi nevyjdou."

Krizová komise pro bezpečnost se skládala z vědeckých pracovníků Franca Barberiho, Enza Boschiho, Gianmichele Calviho, Maura Dolceho, Claudia Evy, Giulia Selvaggiho a Bernarda De Bernardinise, viceředitele italské agentury civilní ochrany, který se v poslední desítce let zabýval každým zemětřesením či sopečnou erupcí na italském území.

Kromě šestiletého trestu musí navíc každý z nich zaplatit 2,6 milionu dolarů za výlohy na soudní řízení.