Ochránci lidských práv uvádějí, že na seznamu osob pohřešovaných od začátku protestů, tedy od loňského března, je 18 tisíc jmen. Organizace ochránců lidských práv zároveň údajně ví o dalších 10 tisících osobách, které na seznamu nejsou, ale o jejichž osudu se rovněž nic neví.

Skupina Avaaz hodlá dát svou statistiku k dispozici Radě OSN pro lidská práva (HRC) a požádat ji o vyšetřování. Organizace informace čerpala kromě jiného z výpovědí příbuzných, kteří pohřešují člena rodiny, kterého násilím odvedli vojáci nebo provládní milice.

Ředitelka organizace Alice Jayová řekla, že "vojáci a milicionáři na ulicích sbírají lidi, kteří pak mizí v mučírnách, a to bez ohledu na to, zda jsou to ženy, které byly právě na nákupu, nebo zemědělci, kteří jeli pro benzin."

"Jist si nemůže být nikdo, je to záměrná strategie, která má vyvolat strach v rodinách a celých vesnicích," je přesvědčena Jayová. Jiná ze syrských organizací ochránců lidských práv Savásja odhaduje, že nezvěstných je mnohem víc.

"Lidí, kteří byli zajati a zmizeli, může být podle našeho odhadu až 80 tisíc. Zatýkají je v noci, na ulicích a beze svědků," tvrdí Muhannad Hasaní z této organizace.

Dočasné příměří

Syrská vláda čísla o obětech ani nezvěstných nijak nekomentuje. V posledních dnech dává najevo, že je ochotná přistoupit na návrh zvláštního zmocněnce OSN Lachdara Brahímího. Ten chce, aby bylo o muslimském svátku obětí, který bude koncem října, vyhlášeno alespoň dočasné příměří. Podle Brahímího by to umožnilo pokročit v politickém úsilí o ukončení konfliktu.

Opozice tvrdí, že přistoupí na jakékoli příměří, které vláda dodrží. Brahímí objel v minulých dnech metropole států sousedících se Sýrií a v sobotu by měl jednat v Damašku.

18.října byly znovu hlášeny boje z města Maarat an-Numánu, ležícím na trase Damašek-Halab. Armáda se s pomocí letectva a dělostřelectva město snaží dobýt zpět, opozice ho ovládla 9. října. Při útoku tam podle lékařů zahynulo 20 osob včetně dětí. 30 dalších lidí je pohřešováno.

S agenturou AFP hovořil lékař, který raněné ošetřuje v nemocnici zřízené narychlo v místní škole.

Středeční boje v celé zemi nepřežilo 140 osob. Armáda se i ve středu soustředila na severní provincie Idlib a Halab. Místní lidé tvrdí, že je zničených mnoho domů, v jejichž troskách se i ve čtvrtek pátralo po mrtvých.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist