Rada bezpečnosti OSN odsoudila středeční syrský útok na turecké pohraniční město, při němž zahynulo pět žen a dětí. Zároveň vyjádřila požadavek, aby "taková porušení mezinárodního práva okamžitě ustala a neopakovala se". Ankara na útok reagovala ostřelováním syrských cílů, připomíná agentura Reuters.
"Členové Rady bezpečnosti zdůraznili, že tento incident ukázal závažný dopad, jaký má krize v Sýrii na bezpečnost jejích sousedů a mír a stabilitu v regionu," uvedla v prohlášení Rada bezpečnosti, která také vyzvala Damašek, aby plně respektoval suverenitu a teritoriální integritu svých sousedů.
Jak připomíná agentura AP, výsledný text je kompromisem mezi západními mocnostmi, které požadovaly tvrdé odsouzení útoku, a Ruskem, které se snažilo vyznění dokumentu zmírnit.
Podle stanice BBC se Rusku nepodařilo prosadit formulaci, která se snažila o vyváženější pohled na syrský útok a tureckou reakci na něj. Zablokovalo však v návrhu pasáž, která označovala syrský útok za "ohrožení mezinárodního míru a bezpečnosti" a otevírala cestu k masivnějšímu zapojení RB OSN. Nahradila ji formulace, v níž rada vyjadřuje obavy z "vlivu syrské krize na bezpečnost okolních států a na regionální mír a stabilitu".
Všichni komentátoři oceňují, že se patnáctičlenné radě podařilo dohodnout v otázce Sýrie. Tentokrát nešlo ale o rezoluci, nýbrž o prohlášení. Rusko s Čínou tři předchozí návrhy rezolucí vetovalo. Rada text přijala jednomyslně. Jednala na žádost Turecka, které vzneslo požadavek na "okamžitou reakci", která zastaví syrské útoky a zajistí respektování turecké hranice.
Damašek se Ankaře za dopad syrského minometného granátu na turecké straně hranic prostřednictvím OSN omluvil a uvedl, že příčiny incidentu vyšetřuje.
Jeho stálý zástupce při OSN Bašár Džaafarí před novináři zopakoval, že Sýrie nemá zájem o konflikt se žádným sousedem, tedy ani Tureckem. Vyzval ale Turecko, aby přestalo pouštět přes hranici ozbrojené povstalce a aby neumožňovalo opozičním skupinám operujícím z tureckého území vyjadřovat se do sdělovacích prostředků.
"Sýrie své vztahy k sousedním státům zakládá na respektu k jejich svrchovanosti a totéž očekává od nich. Současně od nich očekává spolupráci na hranici a to, že zamezí pronikání povstalců přes hranici," řekl Džaafarí. Kritizoval také radu za mlčení ke středečním teroristickým útokům spáchaným v Halabu. Zahynulo při nich pět desítek lidí, většinou vojáků. Podle diplomatických zdrojů by se tím měla rada zabývat v pátek.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist