Největší světový prodejce nábytku Ikea ze svého katalogu pro trh v Saúdské Arábii odstranil obrázky žen. Agentuře AFP to v pondělí potvrdila mluvčí švédského nábytkového gigantu. Krok vyvolal kritiku dvou členek švédské vlády.

Ikea podle agentury AP nad celou záležitostí vyjádřila lítost a v prohlášení uvedla, že odstranění žen ze saúdskoarabské verze katalogu je v rozporu s hodnotami firmy.

Na celou věc upozornil švédský deník Metro.

"Zabýváme se tímto problémem a jednáme s naší saúdskoarabskou pobočkou," řekla AFP mluvčí společnosti Inter IKEA Systems Ulrika Englessonová Sandmanová.

Uvedla, že skupina při vstupu na nový trh musí najít rovnováhu mezi vlastními hodnotami a místní kulturou a zákony, které se mohou lišit.

Saúdská Arábie uplatňuje přísnou segregaci mužů a žen, které mají v této konzervativní blízkovýchodní zemi méně práv, nesmějí například řídit auto nebo vycházet na veřejnost s odhalenými vlasy. Ve Švédsku, které prosazuje rovnost pohlaví, záležitost podle AFP šokovala.

"Zcela středověké," napsala na Twitteru švédská ministryně pro evropské záležitosti Birgitta Ohlssonová. Ministryně obchodu Ewa Björlingová uvedla, že pokud Saúdská Arábie neumožní ženám, aby byly viděny nebo slyšeny, zbaví se tak poloviny svého duševního potenciálu.

Ikea má v Saúdské Arábii tři obchodní domy a v posledních pěti letech prý zaznamenala dvouciferný roční růst.

Související