V Madridu nespokojení obyvatelé demonstrovali již potřetí tento týden a před parlamentem vyjádřili rozhořčení nad zvyšováním daní, nad snižováním vládních výdajů a nad nejvyšší nezaměstnaností mezi 17 zeměmi eurozóny. Ta už ve Španělsku postihuje téměř 25 procent aktivního obyvatelstva.

Davy rozhořčených lidí křičely "Vyhoďte je, vyhoďte je" s poukazem na konzervativní vládu premiéra Mariana Rajoye. Jeho kabinet v pátek předložil návrh rozpočtu na příští rok, který předpokládá snížení celkových výdajů o 40 miliard eur, zmrazení mezd zaměstnanců státního sektoru a snížení výdajů na nezaměstnané.

Čtyřiadvacetiletý demonstrant Pablo Rodríguez, který studuje zemědělství v Dánsku, vyjádřil pochyby, zda bude moci uplatnit svoje vzdělání ve Španělsku. "Rád bych pracoval tady, ale nic tu pro mě není. Pravděpodobně si najdu zaměstnání v zahraničí a zůstanu tam. Než se ekonomika zlepší, už bude pozdě. Budu usazen někde jinde i s rodinou," dodal.

Nezaměstnaná Nuria Camachová, která pracovala ve farmaceutickém průmyslu v Madridu, chodí na každou demonstraci. "Od té doby, co přišla tato vláda, jsou jen škrty - ve zdravotnictví, ve školství...," řekla. "Je třeba jít každý den do ulic, věřím, že vláda může udělat krok zpět," dodala.

 

Protesty v Lisabonu

Proti úsporným opatřením své vlády protestovaly v sobotu na výzvu hlavního odborového svazu i tisíce Portugalců, kteří vystupňovali svůj nesouhlas s dalšími plánovaným škrty a se zvýšením daní, které chce vláda začlenit do návrhu rozpočtu na příští rok.

Vláda tváří v tvář ostré kritice odborů, opozice i podnikatelů ustoupila od zvýšení odvodů na sociální zabezpečení, ale nyní se snaží najít alternativní opatření do rozpočtu pro příští rok, aby zajistila splnění rozpočtových cílů stanovených pro získání záchranného úvěru 78 miliard eur (1,9 bilionu Kč) od trojice mezinárodních věřitelů Evropské unie, Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské centrální banky.

Demonstranti pochodovali Lisabonem s transparenty Trojko jdi k čertu, chceme zpět svoje životy.

Nezaměstnanost v Portugalsku dosahuje rekordní výše 15 procent v roce, kdy země zažívá nejhorší recesi od 70. let. Očekává se, že ekonomika letos klesne o tři procenta.

Rozhořčení Portugalců zřejmě ještě vzroste, protože se očekává, že recese se příští rok ještě prohloubí. Nic nenaznačuje tomu, že by se díky půjčce zvýšil ekonomický růst.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist