Čínský soud ve čtvrtek zamítl druhé a zároveň poslední možné odvolání disidentského výtvarníka Aj Wej-weje proti pokutě ve výši 15 milionů jüanů (46 milionů korun), která mu byla vyměřena za údajné daňové úniky.
Aj Wej-wej uvedl, že rozhodnutí soudu je odrazem "barbarského a zaostalého právního systému" v Číně a že žádné peníze daňovému úřadu nedá. Pokud světoznámý umělec skutečně pokutu nezaplatí, čelí trestu vězení.
Pokutu byla udělena minulý rok společnosti Beijing Fake Cultural Development Ltd., která prodává Ajova díla.
Pětapadesátiletý výtvarník, který proslul nejen svými extravagantními díly, ale také jako neúnavný bojovník proti nespravedlnostem v čínské společnosti, je společně se svými stoupenci přesvědčen, že zmíněný trest je odvetou čínských úřadů za jeho aktivismus.
Výtvarník část pokuty složil již dříve jako záruku, aby se mohl odvolat. Nyní mu ještě zbývá doplatit 6,6 milionu jüanů (20,2 milionu korun). Aj agentuře Reuters řekl, že zbývající částku nezaplatí, protože by to znamenalo tiché uznání legálnosti případu.
"Budu-li muset jít do vězení, pak se nedá nic dělat. V této zemi není žádná spravedlivost, i kdybych těch šest milionů jüanů zaplatil, stejně mne mohou do vězení poslat. Nepotřebují pro to žádnou výmluvu," podotkl.
Výtvarník byl již loni v dubnu bez vysvětlení zatčen na pekingském letišti v rámci zátahu proti disentu - čínské úřady se tehdy obávaly protestů inspirovaných arabským jarem. Ve vazbě strávil tři měsíce.
Disident: Úřady mi upírají práva
Nejnovější výrok soudu, jehož jednání se Aj mohl poprvé osobně zúčastnit, umělce prý zklamal, ale nepřekvapil. "Překvapuje mne ale, že (čínská) společnost, která se nyní tak rychle rozvíjí, má pořád takový barbarský a zaostalý právní sytém. Myslím si, že je to špatné znamení," řekl.
Aj prohlásil, že úřady mu opakovaně upírají jeho zákonná práva. Upozornil mimo jiné, že mu pekingský soud měl poslat písemné oznámení o datu vynesení verdiktu tři dny předem, ale místo toho jeho zaměstnanci zatelefonovali jeho manželce až ve středu, tedy den před jednáním. Umělcovi právníci se tak prý nemohli soudu zúčastnit, protože byli na cestách.
Aj rovněž sdělil, že mu úřady doposud nevrátily jeho pas, čímž mu znemožňují opustit zemi. Umělci byl pas zabaven loni po jeho zadržení na letišti v Pekingu. Aj si postěžoval, že bez pasu nemohl navštívit výstavy svých děl v cizině a zúčastnit se dalších akcí souvisejících s jeho prací ve Washingtonu, New Yorku a Berlíně.
Sochař, fotograf a autor řady uměleckých instalací Aj Wej-wej byl renomovaným britským časopisem Art Review zvolen minulý rok nejvlivnější uměleckou osobností roku. Jeho díla vystavovaly nejpřednější světové galerie jako londýnská Tate Modern.
Čínské úřady umělec, který je rovněž známý jako spoluautor návrhu olympijského stadionu (Ptačího hnízda) v Pekingu, rozhořčil mimo jiné svou kritikou nedostatečné reakce vlády na zemětřesení v provincii S'-čchuan v roce 2008. Pokusil se sepsat jména více než pět tisíc školáků, kteří při otřesech půdy zahynuli, a poukázat na mizernou úroveň stavby školních budov, jež se řítily k zemi snáz než okolní objekty.
Ajův soudní případ vyvolal v čínské společnosti širokou odezvu, zejména díky komunikaci v sociálních sítích. Na 30 tisíc lidí mu vyjádřilo podporu a přispělo na uhrazení vysoké pokuty. Lidé procházející kolem jeho domu vhazovali přes plot papírové vlaštovky, do nichž vkládali bankovky. Jiní mu peníze poslali elektronicky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist