Nešťastné výroky Mitta Romneyho neberou konce. Poté, co minulý týden unikla do médií jeho slova o 47 procentech Američanů, kteří ho nezajímají, pobavil v úterý veřejnost USA výroky o okénkách v letadlech.

"Když v letadle vypukne požár, není kam se schovat," stěžoval si republikánský kandidát v reakci na nouzové přistání letadla s jeho manželkou v Coloradu. V kokpitu stroje se totiž předtím objevil kouř.

"Zvenčí se do letadla nemůže dostat kyslík, protože se nedají otevírat okénka. Nevím, proč to nejde. Je to skutečně problém. Je to velmi nebezpečné," udivil Romney publikum svými poznámkami.

Ann Romneyová cestovala na západní pobřeží USA. Romney, který v současné době pokračuje v prezidentské kampani v Nevadě, v soukromém letadle nebyl.

Mluvčí Romneyho kampaně Andrea Saulová na internetu uvedla, že příčinou kouře byl zřejmě požár v elektrickém obvodu.

V USA se teď živě diskutuje o tom, zda Romney myslel svůj údiv nad neotvíratelnými okénky vážně, nebo zda šlo jen o černý humor.

Jablko nepadá daleko od stromu

Na neobratné výroky doplatil před lety i Romneyho otec George. Jeho boj o republikánskou nominaci na prezidenta USA v roce 1968 skončil, když po příletu z Vietnamu prohlásil, že mu zde americká armáda "vymyla mozek".

Dosud nejhorší moment v prezidentské kampani Mitta Romneyho přišel minulý týden, když investigativní list Mother Jones zveřejnil tajně pořízené video zachycující, jak Romney na soukromé večeři hovořil ironicky a neuctivě o voličích prezidenta Baracka Obamy.

Romney na setkání se svými sponzory podle záznamu řekl, že nikdy nezíská hlasy téměř poloviny Američanů, kteří podle něj neplatí daně a budou volit Obamu, ať se stane cokoli.

"Je s ním 47 procent lidí, kteří jsou závislí na vládě, kteří si myslí, že jsou oběti, kteří si myslí, že vláda se o ně má postarat, že mají právo na zdravotní péči, na stravu, na bydlení, na všechno. Nikdy je nepřesvědčím, že mají mít osobní odpovědnost a postarat se o svůj život," uvedl republikánský kandidát s tím, že ho tito voliči nezajímají.