Americký prezident Barack Obama v úterý v newyorském sídle Organizace spojených národů odmítl politiku násilí a nesnášenlivosti, která podle něj není cestou k lepší budoucnosti. V projevu na zasedání Valného shromáždění OSN, v němž se zmínil i o Praze, prosazoval nenásilné řešení problémů.
Zároveň ale varoval Írán před úsilím získat jadernou zbraň. Spojené státy podle Obamy chtějí krizi kolem nukleárního programu Íránu řešit diplomaticky. Jejich trpělivost ale není neomezená a Washington je připravený udělat všechno proto, aby Teherán zastavil, řekl šéf Bílého domu.
Teheránský režim zároveň uvedl jako příklad toho, kam vede násilná ideologie v zemi, která jinak má pozoruhodnou a starověkou tradici.
Obama odsoudil tvrdý postup íránské vlády vůči vlastním obyvatelům i její podporu syrského režimu, který krvavě potlačuje protivládní povstání. Zdůraznil, že USA podporují snahu zemí využívat jadernou energii mírovým způsobem, Írán s jadernou zbraní ale nemohou připustit.
"Znamenalo by to riziko zničení Izraele, ohrozilo by to bezpečnost zemí Perského zálivu a stabilitu světové ekonomiky. Mohlo by to také vyvolat závody v jaderném zbrojení v regionu a podkopat smlouvu o nešíření jaderných zbraní.
Koalice různých zemí proto volá íránskou vládu k zodpovědnosti. A Spojené státy udělají všechno, co budou muset, aby Íránu zabránily získat jadernou zbraň," uvedl Obama.
Izrael a Romney chtějí tvrdší postup vůči Íránu
Americký prezident již Teherán v minulosti varoval, že v jaderné krizi jsou "na stole všechny možnosti". V poslední době je Obama pod velkým tlakem Izraele, jehož vedení je kvůli íránskému jadernému programu stále nervóznější a hrozí jednostrannou akcí.
Klaus promluví na Valném shromáždění OSN. V New Yorku představil i svou novou knihu - čtěte ZDE
Němci vyšetřují dalšího nacistu. Měl se podílet na vyvraždění statisíců Židů v Osvětimi - čtěte ZDE
Obamu za údajně měkký přístup k Íránu zároveň kritizuje jeho republikánský volební sok Mitt Romney. Írán přitom dlouhodobě vývoj jaderné zbraně popírá s tím, že usiluje jenom o mírové využití jádra.
Obama v projevu několikrát zopakoval, že násilí není cestou k řešení problémů světa. Připomenul mírové protesty v arabském světě, které vedly ke změně.
Obama odsoudil násilí kvůli antiislámskému filmu
Násilí podle něj není ani legitimní odpovědí na provokace typu videa urážející proroka Mohameda, jež vyvolalo protiamerické nepokoje v muslimském světě. Šéf Bílého domu klip znovu odsoudil. Jedním dechem ale řekl, že se bude vždy zasazovat za svobodu projevu.
Žádný projev pak podle Obamy nemůže být záminkou pro nesmyslné násilí, jakým byl třeba nedávný útok na americký konzulát v Benghází, při němž zahynuli čtyři Američané včetně velvyslance Christophera Stevense.
"Nejsou žádná slova, která omlouvají zabíjení nevinných. A není žádné video, které ospravedlňuje útok na zastupitelský úřad," řekl americký prezident, který zabitého velvyslance připomenul hned v úvodu svého vystoupení.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist