Největší světový prodejce nábytku Ikea odstranil ze soutěže na svých ruských webových stránkách fotografii lidí v barevných maskách typických pro členky skupiny Pussy Riot.

Tři z nich byly za "punkovou modlitbu" proti nynějšímu ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi v moskevském chrámu Krista Spasitele v srpnu odsouzeny na dva roky do vězení.

Problematický snímek se čtyřmi maskovanými lidmi sedícími na nábytku z nabídky Ikea se objevil na stránce firmy mezi dalšími soutěžními fotografiemi. Umístil ho sem uživatel s přezdívkou Starovoitova pocházející z města Jekatěrinburg na Urale.

Než byl snímek smazán, dalo mu svůj hlas 1431 uživatelů, což je mnohem více, než získal kterýkoliv jiný snímek vložený na tento web.

"Ikea je obchodní organizací, která provozuje své aktivity mimo jakoukoliv politickou a náboženskou oblast. Nemůžeme připustit, aby byl náš reklamní projekt používán pro kampaně jakéhokoliv druhu," citovala agentura Reuters oficiální vysvětlení společnosti zveřejněné na webu.

Švédský nábytkářský gigant, který má celkem 321 obchodních domů ve 38 státech, v soutěži vyzval své ruské fanoušky, aby se zvěčnili v jedné z jeho prodejen a fotografii pak umístili na webové stránky společnosti.

Pussy Riot ocenila Yoko Ono

V pátek udělila punkerkám mírovou cenu LennonOno vdova po Johnu Lennonovi Yoko Ono. Ocenění podle agentury AP předala Pjotru Verzilovi, který je manželem jedné z uvězněných rockerek.

"Je to hrozná věc, že všechny tři dívky byly uvězněny, aniž udělaly něco špatného. Jen se zastaly svobody slova," uvedla Yoko Ono během předávacího ceremoniálu.

Verzilov devětasedmdesátileté japonské umělkyni a mírové aktivistce poděkoval a prohlásil, že cena zvyšuje mezinárodní tlak na ruské úřady, aby zpěvačky propustily.