Dva příslušníci vězeňské stráže kopají do polonahého muže, který leží na zemi, vzlyká a prosí o milost.

Záběry mučení a znásilňování vězňů, které natočili bachaři v zařízení v gruzínském Tbilisi, poslalo tisíce rozhořčených lidí do ulic a vedlo k demisi dvou tamních ministrů. To vše těsně před parlamentními volbami.

"Cítím morální a politickou odpovědnost za to, že jsme nebyli s to zabránit tak hrůzným praktikám," vysvětlil u příležitosti své čtvrteční demise na stránkách svého úřadu ministr vnitra Bačana Achalaja.

Před ním podala demisi i ministryně Chatuna Kalmachelidzeová, která byla zodpovědná za správu gruzínských věznic.

Prezident Michail Saakašvili incident označil za "otřesnou urážku lidských práv a důstojnosti". Slíbil, že provinilce přivede před soud a nařídil, aby ve všech věznicích nahradili dosavadní dozorce ihned policisté. Pro podezření z mučení vězňů bylo zatím zatčeno 15 představitelů vězeňské správy.

Skandál podle agentury Reuters ohrožuje naděje na vítězství Saakašviliho strany ve volbách, které jsou plánovány na 1. října.

Autor videa uprchl do Belgie

Některé obrázky z tbiliského žaláře Gldani na svém webu publikovalo gruzínské ministerstvo vnitra, většina záběrů ale podle úřadu není vhodná ke zveřejnění.

Saakašviliho vláda prohlásila, že je jednáním bachařů otřesena, ale vyjádřila přesvědčení, že jde o cílenou kampaň na diskreditaci prezidenta. Případy prý vyvolaly a natočily "politicky motivované osoby".

Autor kompromitujícího videa se z obavy o život uchýlil do Belgie a požádal o politický azyl. Gruzínská justice ho podezírá, že záznam mučení natočil ze zištných důvodů.

Vůdce opozice Bidzina Ivanišvili vyzval ke klidu a odsoudil "mučení, které provedla gruzínská vláda".

"Že k takto odporným činům došlo jen pár kilometrů od prezidentského paláce, by mělo být nepředstavitelné. Bohužel to ale ukazuje skutečnou povahu našich vůdců," prohlásil miliardář Ivanišvili.

Mezinárodní organizace na mučení vězňů v Gruzii upozorňují již dlohou dobu. Země má na každých 100 tisíc obyvatel 538 vězňů, čímž se řadí ke světové špičce.

Počet uvězněných osob raketově narostl poté, co se právě Saakašvili dostal k moci a slíbil, že do země přinese právo a pořádek a vymýtí korupci.