Neziskové organizace, které se v Rusku snaží propagovat demokracii a vládu práva, bijí na poplach. Poté, co Kreml vypověděl ze země Americkou agenturu pro mezinárodní rozvoj (USAID), budou mít problém sehnat peníze na svůj provoz.
"USAID nám v roce 1997 poskytl velký grant, abychom sledovali dodržování lidských práv v Rusku," řekla pro Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL) šéfka Moskevské helsinské skupiny a bývalá disidentka Ljudmila Alexejevová.
Jelikož by její organizace sama monitoring nezvládla, mohla díky penězům z USA začít spolupracovat s dalšími 80 organizacemi z jednotlivých regionů a položit tak základy monitoringu v Rusku.
Po vypovězení USAID se podle Alexejevové situace značně zkomplikuje: "Rusové nás neplatí, takže se ocitneme bez finančních zdrojů... Naše práce ztratí na účinnosti. Budeme zase pracovat jako za Sovětského svazu."
"(Zvládneme to) na bázi dobrovolnické práce. (Za dob SSSR) jsme šířili texty o lidských právech v samizdatu. Teď je to mnohem jednodušší než kdysi... Můžeme vyhledávat na internetu a lidé s námi komunikují telefonem či přes web."
USA žádají odklad výpovědi
USA ve čtvrtek Rusko požádaly, aby činnost moskevské pobočky USAID prodloužilo alespoň do května 2013. Dopis s žádostí zaslala podle ruského listu Kommesant americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová šéfovi ruské diplomacie Sergeji Lavrovovi.
Rusko vykázalo ze země americkou vládní agenturu. Financovala neziskové organizace - čtěte ZDE
Rusko trestá neziskovky placené cizinou. Nařídilo jim hlásit se jako "zahraniční agenti" - čtěte ZDE
Detaily dopisu Clintonové ministerstvo zahraničí Kommersantu nesdělilo. Mluvčí americké diplomacie Victoria Nulandová listu řekla, že není možné stávající projekty skončit jinak než postupně. Nové projekty pro příští rok by ale už agentura nezačínala.
Neziskovky jako zahraniční agenti
Alexejevovou vyhoštění americké vládní agentury nepřekvapuje. "(Je to) zcela logické poté, co začal platit zákon, který neziskovým organizacím nařizuje, aby se registrovaly jako zahraniční agenti."
Neziskové organizace v Rusku musí od července tuto hanlivou nálepku také připojovat ke každému svému prohlášení, a to pod hrozbou až milionové pokuty.
"Pokud to organizace jako my odmítnou udělat, pak jim (úřady) zablokují aktiva a zakážou jim přístup k bankovním účtům," vysvětluje pro RFE/RL Alexejevová. "Když na registraci (s označením zahraniční agenti) přistoupíme, nebudeme ani tak moct (účinně pracovat), protože nám určitá část obyvatelstva přestane věřit."
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič ve středu oznámil, že USAID se snažila ovlivňovat politické procesy v Rusku, mimo jiné i na neklidném severním Kavkazu.
Její činnost prý neodpovídala deklarovaným cílům dvoustranné humanitární spolupráce. S jeho slovy se dnes ztotožnil prezident Putin. "Prezident má úplně stejný názor," prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.
USA označily rozhodnutí zrušit pobočku USAID za politováníhodné. Zdůraznily, že cílem agentury je podpora občanské společnosti, demokracie a lidských práv, a odmítly myšlenku, že by se agentura jakkoli vměšovala do voleb nebo čehokoli jiného.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist