Mladý vůdce Severní Koreje Kim Čong-un opět posílil naděje zbytku světa, že s jeho vládou přijde do KLDR určité uvolnění.

Poté, co se oproti zvyklostem svého otce začal objevovat na veřejnosti se svou manželkou Ri Sol-ču, si do Pchjongjangu dokonce pozval bývalého Kim Čong-ilova osobního kuchaře, jenž uprchl z KLDR a v současnosti žije v Japonsku.

Muž, který vystupuje pod pseudonymem Kendži Fudžimoto, pro britský deník Daily Telegraph Fudžimoto prozradil, že ho Kim se svou "okouzlující" manželkou uvítal velice přátelsky.

Mladý vůdce by podle Fudžimota, který o svých zážitcích z KLDR vydal několik knih, mohl Severní Koreu zreformovat po vzoru čínského modelu tržního socialismu.

"Když přijedu do Evropy nebo do Japonska, vidím nadbytek výrobků a jídla. Pak se vrátím k nám a není tu nic," řekl prý Kim Čong-un Fudžimotovi. "Neměli bychom studovat čínskou politiku?"

Údajné výroky měl Kim vyslovit jen pár dní poté, co se setkal s vysokým čínským představitelem Wang Ťia-žuejem, který je šéfem zahraničního úřadu čínské komunistické strany.

Severokorejský vůdce čínské delegaci při čtvrtečním jednání v Pchojngjangu mimo jiné řekl, že se vláda KLDR nyní zaměřuje na oživení ekonomiky země.

"Cílem Korejské strany práce je rozvoj hospodářství a zlepšení životních podmínek občanů Severní Koreje tak, aby mohli žít spokojený, civilizovaný život," citovala tisková agentura Nová Čína vůdce KLDR.

Analytici: Kim má malý vliv

Podle analytiků setkání s Fudžimotem opět ukazuje, že se Kim Čong-un snaží vymezit vůči režimu, který na severu Korejského poloostrova panoval za časů jeho otce Kim Čong-ila a děda Kim Ir-sena.

Sám Fudžimoto ale přílišné naděje na změnu v KLDR brzdí a upozorňuje, že zemi ve skutečnosti vede Kimova teta a strýc. Ti prý schválí jen minimum návrhů, které jim jejich synovec přednese.

Čína, která vyslala své vojáky na podporu KLDR za korejské války v letech 1950-1953, zůstává hlavním spojencem Pchjongjangu. Zbídačelá Severní Korea se k Číně v posledních letech stále častěji obrací s žádostmi o poskytnutí potravinové, palivové a další pomoci.

Čína byla také v podstatě jedinou zemí, kterou navštěvoval Kim Čong-il; podle agentury AP tam byl za poslední dva roky svého života hned čtyřikrát.

Jeho syn se v současné době chystá na třídenní cestu do Vietnamu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist