Čína vyslala dvě hlídkové lodě do blízkosti ostrovů ve Východočínském moři, na něž si činí nárok jak Peking, tak Tokio. Oznámila to čínská státní agentura Nová Čína.

Zpráva se objevila den poté, co japonská vláda oficiálně rozhodla, že ostrůvky, které jsou v Japonsku známé jako Senkaku a v Číně jako Tiao-jü, koupí od soukromých vlastníků. Podle čínské agentury má vyslání hlídkových lodí "potvrdit svrchovanost Číny".

Plavidla nepatří vojenskému námořnictvu, ale úřadu pro správu moří a oceánu (SOA), který spadá pod ministerstvo půdy a přírodního bohatství. Agentura AP poznamenala, že úřad, který lodě vyslal, je polovojenskou institucí, jejíž plavidla jsou často lehce ozbrojena.

Peking v pondělí Japonsko varoval před blíže neupřesněnými důsledky, pokud Tokio ostrůvky od soukromých majitelů koupí, což se podle AP už formálně stalo. Čínský premiér Wen Ťia-pao v pondělí upozornil, že se Peking ve sporu o ostrovy nikdy nevzdá ani centimetru čtverečního.

Neobydlené ostrovy jsou už dlouho problematickým bodem japonsko-čínských vztahů. Napětí kolem souostroví přiživila v půli srpna skupina čínských aktivistů, kteří tam přistáli s rybářským člunem a vztyčili na jednom z ostrovů čínskou vlajku.

Na akci následně odpověděla obdobným činem desítka japonských nacionalistů, kteří se na souostroví vylodili s japonskou vlajkou. To vyvolalo v Číně protesty.

Kromě Číny a Japonska vznáší nároky na ostrovy také Tchaj-wan. Skalnatá země není obydlená, ale vody, které ji obklopují, jsou velmi bohaté na ryby a v oblasti jsou zřejmě značné zásoby zemního plynu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist