Na jihu Evropy kvůli krizi výrazně vzrostl zájem o studium němčiny. Uvedl to německý Goethe-Institut, jehož kurzy berou doslova útokem zejména mladí Španělé, potýkající se ve své vlasti s ohromnou nezaměstnaností.

Jihoevropané ale přijíždějí za studiem němčiny stále častěji i do samotného Německa a doufají, že se tam poté pracovně uchytí.

"Poptávka je tak vysoká, že kolegové v institutech v (krizí) postižených zemích rotují," uvedla mluvčí institutu, který kvůli velkému zájmu musel ve Španělsku, Itálii a Portugalsku otevřít dodatečné kurzy.

Ve Španělsku po nich od roku 2010 stoupla poptávka o 80 procent, a to už tehdy si prý tamní lektoři němčiny nemohli stěžovat na nezájem ze strany Španělů. "Jednoznačně to souvisí s krizí v eurozóně. Když se ptáme našich klientů, tak zjišťujeme, že tento nárůst připadá na mladé vzdělané lidi, kteří se poohlížejí po německém pracovním trhu," vysvětlil regionální vedoucí Goethe-Institutů v jihozápadní Evropě Berthold Franke.

V Itálii stoupl počet účastníků kurzů v letošním roce o 18 procent, v Řecku zaznamenal institut v roce 2011 nárůst o deset procent a v Portugalsku o 20 procent.

Podobný obrázek se ale naskýtá i v samotném Německu, kam za studiem jazyka přijíždějí především na západ země opět zejména Španělé. Nechybí ani Řekové, Portugalci a Italové.

"Registrujeme zvýšenou poptávku po kurzech němčiny, hlavně od lidí ze Španělska a Itálie," řekl německému vydání listu The Wall Street Journal mluvčí Svazu německých soukromých škol. Největší zájem je podle něj o profesně zaměřené jazykové kurzy, které vyhledávají převážně právě Španělé.

"Přichází mnoho mladých a vzdělaných Španělů, kteří doma stěží seženou práci," potvrdila tento trend i Christina Bruhnová ze Svazu večerních univerzit v severoněmeckém Šlesvicku-Holštýnsku. Zástupkyně svazu v Kolíně nad Rýnem ho nazvala dokonce boomem jazykových kurzů němčiny.

Práce v Německu

Zájem Jihoevropanů o práci v Německu dokládají také statistiky, podle nichž v zemi pracuje přes 450 tisíc Španělů, Řeků, Italů a Portugalců. Jejich počet tak meziročně vzrostl o 6,5 procenta. Další tisíce jejich krajanů se pak snaží v Německu zaměstnání najít.

Doma jsou totiž jejich šance na kariéru velmi malé. Například ve Španělsku je bez práce 52 procent mladých a v Řecku nemá zaměstnání téměř 55 procent lidí mladších 25 let. V Helénské republice, kterou současná dluhová krize v eurozóně postihla nejtíživěji, přesáhla celková nezaměstnanost už 23 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist