Až Barack Obama pozvedne sklenici s pintou piva, budou jeho Američané přesně vědět, že je v něm med včel ze zahrad Bílého domu.

Přesné složení White House Honey Ale, které má jejich prezident rád, se obyvatelé USA dlouho nemohli dozvědět. Pomohla jim nakonec petice, pod kterou se podepsaly tisíce lidí a četné žádosti novinářů.

Recept na dva druhy piva, který pochází z malého pivovaru v komplexu sídla amerických prezidentů, se objevil teprve v sobotu během Obamovy předvolební kampaně ve státě Iowa.

Složení piva

- 1,5 kilogramu sladového extraktu

- 0,5 kilogramu sušeného sladového výtažku

- 350 gramů mletého karamelového sladu

- 225 gramů praženého sladu

- 450 gramů medu

- 45 gramů chmelového granulátu, druh Kent Goldings

- 45 gramů chmelového granulátu, druh Fuggles

- dvě čajové lžičky síranu vápenatého

- jeden balíček kvasnic, druh Windsor Dry Ale

- 100 gramů glukózového sirupu

- celkem je potřeba asi 19 litrů vody

 

Zdroj: DPA

Medové pivo, o němž se předpokládá, že je prvním pivem vařeným na půdě Bílého domu, obsahuje podle AP mimo jiné sladový výtažek, med, kvasnice, kukuřičný cukr a také síran vápenatý, který hlavně zesiluje hořkou chuť nápoje a upravuje tvrdost vody při výrobě piva.

Jde o svrchně kvašené pivo, které prý dokonce obsahuje med včel, jež sbírají pyl v zahradách Bílého domu. Složení druhého piva, tmavého druhu zvaný porter, agentura nezmiňuje.

Romney pivo nepije

Barack Obama je znám tím, že má rád pěnivý mok, což ho podle AP přibližuje voličům. Jeho soupeř pro listopadové volby, republikán Mitt Romney, jako mormon alkoholické nápoje nepije.

Většinu světové produkce tvoří pivo spodně kvašené, kam patří i ležák českého neboli plzeňského typu. Tato piva jsou lépe prokvašená, zatímco svrchně kvašená piva jsou obvykle sladší a mají nižší obsah alkoholu.

Inside the White House: Beer Brewing

Recept na pivo prezidentů vyšlo najevo jen pár dní před sjezdem Demokratické strany, která pošle Baracka Obamu obhajovat prezidentskou funkci. Třídenní sjezd začíná v Charlotte, největším městě Severní Karoliny, v úterý.

Inside the White House: Beer Brewing