Kandidát republikánů na viceprezidenta Paul Ryan v zásadním projevu na sjezdu strany v Tampě na Floridě ostře kritizoval současného šéfa Bílého domu. Vytknul mu mimo jiné vysoký nárůst zadlužení země.
Obama také podle něj věnoval mnoho energie údajně zbytečné reformě zdravotnictví, místo aby řešil problémy milionů nezaměstnaných. Ryan zároveň slíbil, že spolu s republikánským kandidátem na prezidenta Mittem Romneym vytvoří 12 milionů nových pracovních míst.
"Amerika po čtyřech letech zanedbávání potřebuje obrat k lepšímu," řekl Ryan. Útok na politického protivníka patří k tradičním rolím kandidátů na viceprezidenta na nominačních sjezdech obou hlavních amerických politických stran.
Dvaačtyřicetiletý kongresman z Wisconsinu se jej energicky ujal. Byť jeho kritika podle komentátorů zaměřujících se na faktickou správnost projevů amerických politiků nebyla vždy férová.
Relativně neznámý Ryan, který se na sjezdu de facto poprvé představil celé zemi, vyčetl šéfovi Bílého domu vysokou nezaměstnanost. Pomyslná fronta lidí bez práce by se podle něj táhla z jednoho konce země na druhý.
Obama podle republikánského viceprezidentského kandidáta nepřinesl obyvatelům USA naději, kterou jim sliboval v minulé prezidentské volební kampani. Místo toho se zaměřil na reformu zdravotnictví, která podle Ryana se svými poplatky, pokutami a nařízeními "nemá co dělat ve svobodné zemi".
Ryan se v projevu odměňovaném ovacemi delegátů sjezdu často odvolával na zkušenosti ze svého rodného města Janesville ve Wisconsinu. Neopomenul, jak se ve Spojených státech při takových příležitostech sluší, představit svou rodinu. Nabídl i lidský pohled na Romneyho, když popsal, jak se liší jejich hudební vkus.
V Ryanově případě prý začíná u AC/DC a končí u Led Zeppelin. Romney pak v přehrávači má i sklady, které by Ryan voličům nezahrál.
Svého spolukandidáta ale jinak kongresman vylíčil jako gentlemana, který na rozdíl od Obamy dokáže vést Ameriku k lepší budoucnosti.
Dojemná Condoleezza Riceová
"Nebudeme uhýbat před složitými problémy - povedeme," uvedl politik, kterého si Romney jako kandidáta na viceprezidenta vybral před dvěma týdny. Demokraté Ryana považují za radikála, který ve svém letos představeném návrhu rozpočtu chce zlikvidovat sociální a zdravotní programy pro chudé lidi a seniory.
U publika na republikánském sjezdu Ryanova pečlivě konstruovaná řeč našla nadšenou odezvu. Za srdce ale přítomné chytla bývalá ministryně zahraničí Condoleezza Riceová sloužící ve vládě předchozího prezidenta George Bushe. Vystoupila krátce před kongresmanem. Projev pronášela spatra bez pomoci čtecího zařízení. Mluvila v něm mimo jiné o tom, že Spojené státy vždy byly zemí, kterou její obyvatelé dokázali měnit k lepšímu.
Kdo přispívá Obamovi a kdo Romneymu
Připomenula i osobní zkušenost, kdy se z malé černošské holčičky, která na segregovaném Jihu nesměla s rodiči do obchodního domu na hamburger, stala ministryní zahraničí. Spojené státy podle ní nyní potřebují lepší vedení, které podle ní přinesou Romney s Ryanem, a zlepší tak postavení USA ve světě.
Dojem z jejího projevu podle reakcí na sociální síti Twitter nicméně kazily stopy rtěnky na zubech bývalé ministryně, která se po odchodu z Bílého domu držela v ústraní a na sjezdu slaví velký návrat.
Republikánský nominační sjezd v Tampě končí ve čtvrtek. Bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney na závěr přednese projev, ve kterém přijme nominaci strany na prezidenta a představí se Američanům jako věrohodná alternativa současného prezidenta. Do listopadových voleb v tu chvíli bude zbývat 68 dní.
Kdo přispívá Obamovi a kdo Romneymu
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist