Velký skandál týkající se vynášení důvěrných církevních dokumentů z Vatikánu pravděpodobně jen tak neutichne ani poté, co byl zatčen první podezřelý - papežův majordomus Paolo Gabriele.

Italská média totiž spekulují, že do sítě mocenských bojů, intrik a korupce mohl být zapleten i kardinál, který papežovu komorníkovi dával pokyny.

Píší o tom pondělní vydání deníků Il Messaggero a Corriere della Sera. Vatikán v pondělí tyto spekulace popřel.

Podezření, že zatčený majordomus může hrát v kauze jen nevýznamnou roli pěšáka, vyjadřovali komentátoři už o víkendu, kdy Vatikán poprvé oficiálně potvrdil jeho zadržení.

Podle nich muž, který byl dlouhá léta jedním z nejbližších služebníků Benedikta XVI., by nebyl schopen sám zorganizovat vynášení důvěrných materiálů, které se v posledních týdnech dostaly ve velkém do italských médií. K některým dokumentům prý ani neměl přímý přístup.

Vatikánský mluvčí Federico Lombardi v pondělí popřel, že by v souvislosti s únikem informací byl vyšetřován nějaký vysoký církevní hodnostář. Na tiskové konferenci také zdůraznil, že pověřená komise chce případ důkladně prošetřit a nenechá se nijak ovlivňovat tlakem médií. Zprávy o tom, že za aférou stojí boj mocenských klik uvnitř církevní hierarchie jsou podle něj přehnané.

Neustále s papežem

Majordomus, v jehož bytě se našly nejen čtyři krabice plné dokumentů, ale také kopírka, v noci na pondělí strávil pátou noc v cele. Podle médií se už setkal se svým právníkem a spolupracuje s vyšetřovateli, kteří ho viní nejen z krádeže, ale také z ohrožení papežovy bezpečnosti. Právě poslední jmenovaný čin je natolik závažný, že za něj u vatikánského soudu hrozí až 30 let vězení.

Gabriele byl přitom podle BBC něco jako papežův sluha, kterého měl stále při ruce. Benediktovi pomáhal mu oblékat se, otevíral pro něj dveře u papamobilu a nosil u sebe klíče od těch nejdůvěrnějších komnat papežova Apoštolského paláce.

Římský deník La Repubblica v pondělí otiskl rozhovor s člověkem, který je prý obeznámen s pozadím aféry. Tento muž, který si přál zůstat v anonymitě, tvrdí, že ve skandálu figurují i vysoce postavení církevní hodnostáři. "Ve skandálu je zapleteno více osob. Chtějí, aby se špína uvnitř církve dostala na světlo," uvedl tento zdroj.

Podle něj celou záležitost řídí lidé, kteří jednají v zájmu papeže, jenž chce s korupcí bojovat. Chtějí prý upozornit na korupci a nekalé praktiky. Kampaň je zaměřena na druhého muže Vatikánu, kardinála Tarcisia Bertoneho, píše La Repubblica.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist