Ruská rozvědka (SVR) si v neveřejných soutěžích za desítky milionů rublů objednala vytvoření nových metod, které jí mají umožnit kontrolovat internetové komunikační sítě. Informoval o tom na své titulní straně ruské noviny Kommersant.

"Hlavním úkolem je formovat veřejné mínění prostřednictvím masového šíření informací v zadaných sociálních sítích, píše list.

Internetové sociální sítě se loni v prosinci staly v ruských velkoměstech důležitým pomocníkem při svolávání masových opozičních demonstrací. Krátce poté rozvědka zadala utajené tendry na programy s krycími názvy "Bouře-12", "Monitor-3" či "Svár".

Ty jí mají umožnit sledovat internetová centra a sociální sítě v regionech, vypracovat metody "skrytého řízení" internetu a také poskytnout prostředky pro "prosazení speciální informace v sociálních sítích".

SVR na vývoj v těchto sférách vynaloží více než 30 milionů rublů (asi 19 milionů korun) a výsledky čeká již letos, respektive příští rok. Uplatnit by se pak mohly v Rusku i v zahraničí.

Kommersant o tom píše s odvoláním na své nejmenované zdroje v tajných službách. Oficiálního vyjádření se rozvědka zdržela, stejně jako vítěz tendrů, společnost Iteranet, řízená někdejším expertem na šifrování.

Podle expertů prý nejde o nic nového: za studené války se válčilo o éter a rušily se západní stanice, teď se zápas přesunul na informační dálnici. Obdobné úsilí vyvíjejí i americké tajné služby a Pentagon, vynakládající na vývoj nových programů pro sledování "nepřátelské propagandy" na internetu desítky milionů dolarů.