Ruská rozvědka (SVR) si v neveřejných soutěžích za desítky milionů rublů objednala vytvoření nových metod, které jí mají umožnit kontrolovat internetové komunikační sítě. Informoval o tom na své titulní straně ruské noviny Kommersant.

"Hlavním úkolem je formovat veřejné mínění prostřednictvím masového šíření informací v zadaných sociálních sítích, píše list.

Internetové sociální sítě se loni v prosinci staly v ruských velkoměstech důležitým pomocníkem při svolávání masových opozičních demonstrací. Krátce poté rozvědka zadala utajené tendry na programy s krycími názvy "Bouře-12", "Monitor-3" či "Svár".

Ty jí mají umožnit sledovat internetová centra a sociální sítě v regionech, vypracovat metody "skrytého řízení" internetu a také poskytnout prostředky pro "prosazení speciální informace v sociálních sítích".

SVR na vývoj v těchto sférách vynaloží více než 30 milionů rublů (asi 19 milionů korun) a výsledky čeká již letos, respektive příští rok. Uplatnit by se pak mohly v Rusku i v zahraničí.

Kommersant o tom píše s odvoláním na své nejmenované zdroje v tajných službách. Oficiálního vyjádření se rozvědka zdržela, stejně jako vítěz tendrů, společnost Iteranet, řízená někdejším expertem na šifrování.

Podle expertů prý nejde o nic nového: za studené války se válčilo o éter a rušily se západní stanice, teď se zápas přesunul na informační dálnici. Obdobné úsilí vyvíjejí i americké tajné služby a Pentagon, vynakládající na vývoj nových programů pro sledování "nepřátelské propagandy" na internetu desítky milionů dolarů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist