Německá rozvědka BND před čtyřmi lety zlikvidovala téměř 250 osobních složek svých spolupracovníků, kteří sloužili v nacistických jednotkách SS nebo v gestapu. Zjistili to historici, které sama tajná služba pověřila prozkoumáním své nacistické minulosti. BND zničení dokumentů potvrdila, nepovažovala je prý za důležité.
Zpracování "hnědých počátků" Spolkové zpravodajské služby, jak zní oficiální název německé zahraniční rozvědky, slavnostně ohlásil na počátku letošního roku dosluhující šéf BND Ernst Uhrlau.
Její západoněmeckou předchůdkyni založil bývalý generál wehrmachtu Reinhard Gehlen a už dříve se v archivech objevily záznamy, podle nichž pro ni jako agenti pracovali například nechvalně proslulý velitel gestapa ve francouzském Lyonu Klaus Barbie, přezdívaný lyonský řezník, nebo někdejší důstojník SS Walter Rauff, který se podílel na vývoji mobilních plynových komor.
Uhrlau proto pověřil nezávislou komisi historiků, aby probádala archivy a objasnila, do jaké míry se osoby s nacistickou minulostí podílely na budování tajné služby.
Při tomto výzkumu však ke svému "pořádnému šoku" zjistila, že v roce 2007 sama BND zlikvidovala okolo 250 osobních složek svých pracovníků na plný úvazek, z nichž někteří zastávali v dobách nacismu "významné pozice v tajné službě, v SS, v SD nebo v gestapu". Část z nich byla dokonce po druhé světové válce vyšetřována kvůli nacistickým zločinům.
Německo se obává pravicového extremismu. Musíme zakročit, říká Merkelová - čtěte ZDE
Neonacisté využívají neklidu na severu Čech. Lákají nové členy na hip hop a graffiti - čtěte ZDE
"Zničené personální složky v rozsahu asi dvou procent materiálu určeného pro tento historický projekt byly svého času klasifikovány jako nehodící se k archivování. Z dnešního historiografického hlediska je jejich ztráta politováníhodná a nepříjemná," reagovala tajná služba.
Podle serveru Spiegel Online se nabízí otázka, zda nebyly tyto dokumenty odstraněny záměrně, neboť někteří pracovníci BND se zkoumáním kontroverzních počátků rozvědky nesouhlasili. Sami historici si to však nemyslí.
"Toto není případ, že by BND cíleně ničila všechna akta lidí zatížených nacismem," uvedl podle televize n-tv člen výzkumné komise Klaus-Dietmar Henke. "Smutné na tom je, že se akta této kvality likvidovala ještě v roce 2007," dodal.
Zlý případ zapomínání dějin
Nejnovějším skandálem tajné služby jsou znepokojeni i němečtí politici. "Pro ničení složek v BND nemám pochopení. Považuji to za zlý případ zapomínání dějin," prohlásil předseda parlamentní komise pro kontrolu tajných služeb Thomas Oppermann.
"Doufal jsem, že se v Německu něco takového už nemůže stát. BND musí rychle objasnit, jak ke zničení těchto složek mohlo dojít," vyzval tajnou službu vlivný poslanec sociální demokracie (SPD).
Podobně jako rozvědka si v nedávné době nechala svou "hnědou minulost" historiky zmapovat i německá ministerstva zahraničí nebo financí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist