Soud ve východočínském Che-fej v pondělí odsoudil manželku donedávna vlivného politika Po Si-laje k podmíněnému trestu smrti s odkladem na dva roky. Uvedly to západní agentury s odvoláním na svědky a právníky.

Ku Kchaj-laj se přiznala k vraždě britského podnikatele Neila Heywooda a soud s ní je nejsledovanějším procesem v Číně posledních let.

Rozhodnutí podle agentury Reuters zřejmě znamená, že pokud Ku nespáchá během dvou let další podobný trestný čin, bude moci dožít ve vězení.

Spolu s ní byl souzen za spolupachatelství vraždy jeden z přátel její rodiny Čang Siao-ťün. Ten podle jeho právníka dostal devět let vězení.

Ku se v hlavním líčení před 11 dny k činu doznala a zdůrazňovala, že se tím snažila ochránit svého syna. Heywood, který byl poradcem Po Si-laje, byl nalezen mrtev loni v listopadu v hotelu ve městě Čchung-čching a později vyšlo najevo, že byl otráven.

Pád mocnáře

Skandál Ku Kchaj-laj ukončil slibnou politickou kariéru jejího manžela, jenž si dělal ambice na jmenování do devítičlenného nejužšího vedení komunistické strany.

Po Si-laj podporoval donedávna slabé levicové křídlo strany a vyslovoval se pro obnovení politické kontroly nad ekonomikou namísto trhu, který podle něj přináší nerovnost.

V březnu byl ale Po odvolán z funkce stranického šéfa ve středočínském Čchung-čching a je v současné době vyšetřován kvůli blíže nespecifikovanému "porušení stranické disciplíny".

V případu Ku Kchaj-laj jeho jméno nepadlo. Pozorovatelé soudí že proces s Ku je předehrou k potrestání jejího manžela.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist