Členky ruské punkové skupiny Pussy Riot poslal v pátek moskevský soud na dva roky do vězení. Shledal je vinnými z výtržnictví v pravoslavném chrámu.

"Členky skupiny Pussy Riot uzavřely za nezjištěných okolností zločinnou úmluvu s cílem dopustit se hrubého porušení veřejného pořádku, vyjadřujícího zjevnou neúctu ke společnosti," uvedla soudkyně Marina Syrovová.

Punkerky podle soudkyně "vedla náboženská nenávist a nesnášenlivost" a dopustily se "provokativního a urážlivého chování v náboženské budově".

Odsouzeným, které se proti rozsudku chtějí odvolat, začnou jejich tresty platit od chvíle, kdy byly zatčeny. Odsedí si je v nápravné kolonii otevřeného režimu.

Obžaloba pro punkerky Naděždu Tolokonnikovovou, Mariju Aljochinovou a Jekatěrinu Samucevičovou původně požadovala tři roky vězení.

Nápravná kolonie

Trest, pokud se dnešní verdikt stane pravomocným, si mají členky kapely odpykat v nápravném zařízení stojícím uprostřed struktury ruských káznic, v "kolonii všeobecného režimu", kam se posílají poprvé odsouzení či pachatelé méně závažných či nedbalostních trestných činů. Platit má pro ně zprvu "běžný režim", který s ohledem na jejich chování může být zmírněn, ale i zpřísněn. Kupříkladu mají ročně nárok na čtyři krátké a čtyři dlouhé schůzky s příbuznými, na šest balíků a na čtyři čtvrthodinové telefonáty.

Policie zatkla Garriho Kasparova

Ještě dříve i v soudní síni bylo slyšet skandování "Svobodu Pussy Riot" z davu přívrženců skupiny, kteří se před budovou soudu shromáždili před vynesením rozsudku. Pod plakátem "Pravoslavní nechtějí rouhání" odpůrci skupiny recitovali bibli.

K budově soudu přišli i významní bojovníci za lidská práva, představitelé opozice, mezi nimi Alexej Navalnyj, bývalý poslanec Vladimir Ryžkov, Lev Ponomarjov, novinář Leonid Parfjonov. Sergeje Udalcova policie zadržela ihned poté, co se pokusil přednést projev ke shromážděným.

Dalším zatčeným je legendární ruský šachista Garri Kasparov. Kamerám se podařilo tento dramatický okamžik zachytit na fotografiích (viz níže).

U budovy se shromáždily stovky stoupenců souzených zpěvaček, z nichž někteří si natáhli na hlavu barevné kukly ve stylu Pussy Riot a s nápisy na podporu zpěvaček.

Protestoval celý svět

Demonstrace na podporu ruské skupiny se v den soudu pořádaly také na mnoha místech na světě jako například v Berlíně, Londýně, Paříži, Kyjevě či Sofii.

V New Yorku je organizovala Amnesty International, která Pussy Riot uznala za "vězně svědomí". Organizace podle Reuters předala tento týden ruským ambasádám v Londýně a ve Washingtonu petici se 12 tisíci respektive 70 tisíci podpisy.

Do půli těla obnažená Inna Ševčenková, stálice feministických protestů na Ukrajině, seřízla motorovou pilou kříž v Kyjevě. Čtyřmetrový památník, který "upravila" nápisy popsaná Ševčenková, byl vztyčen v roce 2005. Vedle církevní symboliky měl také připomínat citlivá místa ukrajinské historie, represe ruského diktátora Josifa Stalina a éru ukrajinského hladomoru z 30. let.

Svou podporu Pussy Riot vyjádřil na Twitteru například hudebník Paul McCartney

 

Shromáždění před budovou soudu, kde probíhal proces s Pussy Riot. V popředí blogger Alexej Navalnyj (Foto: ČTK/AP)Shromáždění před budovou soudu s Pussy Riot

Členka ukrajinské feministické skupiny Femen protestuje v Kyjevě proti soudu s Pussy Riot (Foto: ČTK/AP)Členka skupiny Femen protestuje proti soudu s Pussy Riot v Kyjevě

Ruská policie zatýká šachistu a opozičního předáka Garriho Kasparova (Foto: Twitter)Ruská policie zatýká Garyho Kasparova

Demonstrace na podporu Pussy Riot v Berlíně (Foto: Reuters)

 

Demonstrace na podporu Pussy Riot v Berlíně

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist