Cesta od prodejního pultu v obchodu s módou Gap ke zbrani byla krátká. Ještě před šesti měsíci vedl dvaadvacetiletý Jaman Hamúd normální život, prodával v dubajském obchodním centru módu pro mladé a studoval v rodném syrském Halebu (Aleppo). V srpnu zde vstoupil do povstalecké armády. Píše o tom ve své reportáži britský deník Daily Telegraph.
Když jeho noví společníci zajali člena nenáviděných Asadových milic Šabíha, dostal nováček Jaman první úkol. Velitel jemu a jeho spolubojovníkům dal po několika hodinách výslechů zajatce rozkaz, ať si s ním dělají, co chtějí. "Vzali jsme ho na hřbitov," vzpomíná Jaman a směje se u toho. "Střelili jsme ho a padl k zemi."
Jaman nemá prý žádné výčitky, přiznává však, že při tom myslel na matku: "Pořád mi volá a snaží se mě od zabíjení odradit. My to ale museli udělat, patřil k Šabíze a tihle vojáci zabili již mnoho lidí."
Popravě v některých případech předchází krátký soudní proces. Rozsudky smrti vyřčené soudci z řad rebelů padají za znásilňování žen a zabíjení civilistů. V ostatních případech je spravedlnost rychlá. Důkazem k usvědčení a následné popravě může být pouze odstřelovací puška v ruce.
Jaman má důvodů pro pomstu dost. Tento rok vpadly na jeho univerzitu Asadovy bezpečnostní složky již dvakrát. Mezi zatčenými byl i přítel, kterého pověsili za zápěstí na tři dny v jeho vlastní cele. Kamarádky prý znásilnili. V současnosti se ale jedná o obvinění, která nelze jasně prokázat.
"Bodoval jsem dvanáctkrát"
Vrátil se do Halebu a vzal spravedlnost do vlastních rukou. Připojil se k revoluci proti režimu Bašára Asada, která si vyžádala již 20 tisíc obětí, a začal bojovat o svoje město. Bitva o třímilionový Haleb je ale těžká.
Dle svých slov není odvážný voják, v bitvě o městskou čtvrť Salaheddin se bál jít do první linie. Ale bojoval a je hrdý říct, že "bodoval" dvanáctkrát. Deset obětí byli řadoví prorežimní vojáci a dva patřili k milicím Šabíha.
O dalším muži, kterého popravil, mluví se znechucením. Byl prý převlečený jako žena a chytili ho, protože byl zraněný: "Asi sám v bitvě nikoho nezabil, ale rozhodně se toho všeho účastnil, nebo ne?" Jaman má na mobilu natočené scény činů členů milic Šabíha.
On a jeho kamarádi se velitele zeptali, jestli mohou zajatce zabít. Ten jim však řekl, že ho musí v nemocnici ošetřit. "Doktoři říkali, že zraněním do jednoho či dvou dnů podlehne, tak jsme se velitele zeptali znovu. Tentokrát jsme uspěli."
Poprava vůdce milic
Jaman svého vůdce přímo neoznačil, ale podle všeho se pohybuje kolem Hadží Marího, který vede rebelský boj v Halebu. Marího muži vykonali popravu čtyř vojáků Barrího klanu, jednoho z vůdcu milic Šabíha, a díky záznamu vše viděl celý svět.
Marí obhajoval popravu minulý víkend v interview pro Daily Telegraph. Trval na tom, že muži podstoupili řádný proces za účasti šesti soudců a byli odsouzeni za vraždu.
Dvaadvacetiletý mladík z Halebu Jaman Hamúd žádného ze svých zabití nelituje. Těší se na návrat do normálního života po revoluci. Půjde prý zpátky na univerzitu a školu dokončí. Studuje právo.
Syrská armáda ve čtvrtek pokračovala v Halebu v hustém bombardování několika čtvrtí, v nichž jsou stále rozmístění protivládní povstalci. Boje mezi oběma stranami zuří také poblíž vojenského letiště u metropole Damašku.
Podle agentury AFP si boje za čtvrtek vyžádaly nejméně 180 mrtvých, z toho 112 civilistů, 19 povstalců a 49 vojáků.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist